Budżet województwa lubuskiego
22 grudnia 2022Bezrobocie w Lubuskiem. Jak zmieniało się w 2022 r.
9 stycznia 2023Zarząd województwa lubuskiego, prezydium Sejmiku, parlamentarzyści oraz radni podsumowali działania i inwestycje zrealizowane w 2022 r. oraz zaprezentowali plany i priorytety na kolejne 12 miesięcy.
Jak podkreślała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, ubiegły rok był udany pod względem realizacji inwestycji, Strategii Rozwoju Województwa, naszych wieloletnich programów chociażby w zakresie budowy i modernizacji dróg, w zakresie ochrony zdrowia, które konsekwentnie i z pełną determinacją realizowano.
Marszałek stwierdziła, że region ma konkretny plan na ten rok. Samorząd przystąpił do aktualizacji strategii, mamy przyjęty również nowy program – Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego, który jest narzędziem do wdrożenia Strategii Rozwoju Województwa.
Historyczne wydarzenia w 2022 roku to: otwarcie mostu na Odrze w Milsku, otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Szpitalu Uniwersyteckim, otwarcie Centrum Kreatywnej Kultury przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. – Wykonywaliśmy termomodernizację we wszystkich naszych obiektach, tak jakbyśmy szykowali się na kryzys energetyczny. Zakończyliśmy też termomodernizację w szpitalu klinicznym w Zielonej Górze, w styczniu kończymy w pawilonie w Torzymiu, gdzie powstanie oddział geriatryczny. Termomodernizacje są realizowane wszędzie, również w Obrzycach i Ciborzu – mówiła lubuska marszałek.
Program in vitro to olbrzymi sukces. To już piąty rok kiedy samorząd finansuje ten program. W tym czasie urodziło się 90 dzieci. W 2022 r. mamy 44 ciąże i czekamy na ich szczęśliwe rozwiązanie.
Najważniejsze są jednak inwestycje w kapitał ludzki – to są stypendia: 70 stypendiów dla przyszłych lekarzy, 30 dla położnych i pielęgniarek, 350 dla utalentowanych młodych ludzi w wieku szkolnym.
Marszałek wspomniała także o katastrofie na Odrze i działaniach podjętych przez samorząd województwa, jak również o pomocy udzielonej uchodźcom z Ukrainy. Podkreśliła, że ważnym zadaniem jest zakończenie budowy Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze Nowym Kisielinie, Sceny Lalkowej Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze i budynku pasywnego w Zielonej Górze Nowym Kisielinie. Problemem dla regionu wciąż jest brak środków z Krajowego Planu Odbudowy. Miało być z niego finansowane m.in. Lubuskie Centrum Onkologii, dlatego województwo zdecydowało się wpisać w budżecie 23 miliony złotych na modernizację oddziałów na potrzeby centrum w Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze.
więcej: Wiadomości – Portal Województwa Lubuskiego
foto: lubuskie