Małopolskie. Głos w sprawie Igrzysk Europejskich 2023
27 listopada 2020Polskie i litewskie bartnictwo na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
29 grudnia 2020Już od stycznia pacjentki z Polski Południowej mają szansę na bezpłatne zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci. Dzięki unijnemu wsparciu Krakowski Szpital na Klinach będzie realizował przełomowy projekt operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy.
W ramach projektu szpital wykona 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy. Dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne.
Przedsięwzięcie warte ponad 12,5 mln zł, z czego 7,3 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich, jest pierwszym badaniem komercyjnym w dziedzinie chirurgii robotycznej w kraju.
– Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców stanowi jeden z priorytetów samorządu województwa małopolskiego. Dlatego staramy się, aby nasze szpitale leczyły na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać i tworzą kolejne innowacyjne programy, wyposażają swoje oddziały w nowoczesny sprzęt i staja się prekursorami nowoczesnych metod terapeutycznych – przyznaje Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.
Szpital na Klinach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który systematycznie wykonuje zabiegi ginekologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci. System robotyczny poprzez innowacyjne obrazowanie 3D z wielokrotnym powiększeniem oraz bardzo precyzyjne instrumenty laparoskopowe, eliminujące naturalne drżenie rąk chirurga, umożliwia wykonanie każdego rodzaju planowanych operacji z niedostępną dotychczas powszechnie w Polsce dokładnością.
Pandemia koronawirusa drastycznie wpłynęła na realizację programów profilaktycznych. Program stanowi realną szansę dla poprawy, jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.
Informacja dla zainteresowanych udziałem w projekcie:
- W projekcie mogą wziąć udział pacjentki z rozpoznanym rakiem szyjki macicy lub rakiem trzonu macicy w stadium wymagającym operacji radykalnej.
- Program rusza od 2 stycznia 2021, aktualnie trwają kwalifikacje do programu.
- Pacjentki zainteresowane udziałem w badaniu mogą kontaktować się z Opiekunem Pacjentek Onkologicznych pod nr tel.: 12 200 20 25 lub mailowo: badanie@neohospital.pl