fbpx

Małopolskie. Głos w sprawie Igrzysk Europejskich 2023

infografika
Małopolskie Forum Finansowe 2020
20 listopada 2020
chirurg
Małopolska. Robot da Vinci pomoże w operacjach kobiet
18 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Małopolskie. Głos w sprawie Igrzysk Europejskich 2023

zawody sportowe

Podczas wideokonferencji z 49. Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszeń Europejskich Komitetów Olimpijskich, w której uczestniczył wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, przedstawiono analizę lokalizacji dyscyplin sportowych Igrzysk Europejskich w Krakowie 2023 r.

12 września 2020 roku w Rzymie przedstawiciele polskiego rządu, samorządu województwa małopolskiego i samorządu gminy Kraków wspólnie ze Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich uzgodnili wstępną listę 23 dyscyplin podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

16 września 2020 roku podczas konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim w Warszawie Jacek Sasin podkreślił, że Igrzyska Europejskie są wydarzeniem ogólnonarodowym, wspieranym przez polski rząd oraz ogromną szansą na promocję Polski, Krakowa i Małopolski. Mimo, że większość aktywności będzie miała miejsce w Krakowie i województwie małopolskim igrzyska są imprezą o randze ogólnopolskiej, która pokaże Polskę jako kraj ciągle się rozwijający i taki, który warto odwiedzić.

– Sporo zostało już zrobione, choć z drugiej strony sporo jest jeszcze do zrobienia. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego powołano dedykowany Departament Sportu i Igrzysk Europejskich, którego zadaniem będzie m.in. współpraca z Krakowem, Polskim Komitetem Olimpijskim, biurem koordynacji Igrzysk Europejskich 2023 oraz innymi podmiotami, które są i będą zaangażowane w przygotowanie i zorganizowanie Igrzysk. Departament odpowiada także za współpracę, koordynację i nadzór nad realizacją strategii marketingowej Igrzysk Europejskich, w tym promocję podczas imprez sportowych, wydarzeń i projektów współfinansowanych przez województwo małopolskie – wyjaśnił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

11 listopada doszło do zdalnego spotkania z Mariją Gabriel, unijną komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Spotkanie było poświęcone organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków & Małopolska 2023 oraz możliwości pozyskania środków unijnych w celu sfinansowania części działań związanych z organizacją Igrzysk. Komisarz wyraziła wolę wsparcia finansowego tego wydarzenia.

Od sierpnia tego roku z województwem i miastem współpracują Agnieszka Matras – Latko oraz Michał Langer, którzy pracują nad doborem lokalizacji rozgrywania poszczególnych dyscyplin sportowych podczas Igrzysk. To oni zaprezentowali podczas wideokonferencji wynik swoich prac i analiz.

Podczas wideokonferencji z 49. Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszeń Europejskich Komitetów Olimpijskich Tomasz Poręba, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego podkreślił z dumą, że „będą to pierwsze Igrzyska Europejskie przeprowadzone w Unii Europejskiej”. Prowadzący punkt Hasan Arat, przewodniczący komisji koordynacyjnej EOC ds. III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023, ponownie przypomniał pozytywną ocenę wizytacji przedstawicieli Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w lipcu tego roku.

Źródło: malopolska.pl