fbpx

Marszałek Piotr Całbecki ponownie na czele zarządu województwa kujawsko-pomorskiego

W porę wykryć tętniaka – profilaktyka w Kujawsko-Pomorskiem
22 kwietnia 2024
Konferencja FAOONZ w Rzymie z udziałem marszałka woj. kujawsko-pomorskiego
Konferencja FAO/ONZ w Rzymie z udziałem marszałka woj. kujawsko-pomorskiego
20 maja 2024
Pokaż wszystkie

Marszałek Piotr Całbecki ponownie na czele zarządu województwa kujawsko-pomorskiego

Marszałek Piotr Całbecki ponownie na czele zarządu województwa

Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa.

Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować dotychczasową politykę samorządu województwa, rozwijając te obszary, które tego wymagająpowiedział marszałek Piotr Całbecki w pierwszym po wyborze oficjalnym wystąpieniu przed sejmikiem województwa. – Poziomem naszej debaty [podczas wyborów składu zarządu województwa] pokazaliśmy, jak powinien wyglądać dialog polityczny w Polsce. Boże chroń Polskę!

W procedurze wyboru marszałka województwa zgłoszono dwie kandydatury: radnego i urzędującego marszałka województwa Piotra Całbeckiego (koalicja Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi) i radnego Marka Gralika (Prawo i Sprawiedliwość), nauczyciela i nauczyciela akademickiego, wcześniej m.in. wojewódzkiego kuratora oświaty i wieloletniego radnego miejskiego Bydgoszczy. W debacie przed głosowaniem kandydaci odpowiadali na pytania radych dotyczące m.in. przyszłości lotniska w Bydgoszczy i rozwoju pasażerskiego transportu publicznego, rozbudowy Filharmonii Pomorskiej i modernizacji infrastruktury drogowej.

Sejmik zatwierdził na stanowiska wicemarszałków województwa rekomendowanych przez marszałka Piotra Całbeckiego Anetę Jędrzejewską (dotychczasową członek zarządu województwa)  i Zbigniewa Ostrowskiego (dotychczasowego wicemarszałka województwa). W zarządzie województwa zasiadają jeszcze  – jako członkowie – Dariusz Kurzawa (w poprzedniej kadencji wicemarszałek województwa, a wcześniej m.in. parlamentarzysta) oraz Marek Wojtkowski (wcześniej m.in. prezydent Włocławka i parlamentarzysta).

Podczas sesji sejmik ustanowił 12 komisji stałych i powołał ich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Wybrał też swoich delegatów do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP – zostali nimi Jacek Gajewski i Paweł Zgórzyński (oprócz nich z klucza reprezentują województwo w tym gremium przewodnicząca sejmiku i marszałek województwa).

Prezydent Torunia w latach 1998-2002 Wojciech Grochowski i prezydent Bydgoszczy w latach 1998-2002 Roman Jasiakiewicz, którzy jako gospodarze swoich miast odpowiadali za przygotowanie pielgrzymki papieża Jana Pawła II w naszym regionie w 1999 roku, zgodnie z przyjętymi uchwałami zostaną odznaczeni Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ceremonia odbędzie się podczas uroczystego posiedzenia sejmiku z okazji Święta Województwa, zaplanowanego na 7 czerwca.

Gośćmi posiedzenia byli m.in. wojewoda Michał Sztybel oraz parlamentarzyści i samorządowcy.

https://kujawsko-pomorskie.pl/