Marszałek Podkarpackiego o przyszłości dronów na komisji COTER
7 maja 2023Podkarpacie – polski hub przemysłu przyszłości
22 maja 2023W Lappeenranta w Finlandii odbył się organizowany przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z Europejskiego Komitet Regionów Szczyt Lokalizmu 2023. Jego głównym przesłaniem było hasło zrównoważony wzrost poprzez sprawiedliwą transformację energetyczną. Podkarpackie na tym spotkaniu samorządowców z wielu zakątków Europy reprezentował marszałek Władysław Ortyl.
W czasie szczytu jego uczestnicy koncentrowali się na: inteligentnej mobilności w miastach i regionach, Innowacyjnych i zielonych rozwiązaniach dla Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Gospodarzem wydarzenia był Ilpo Heltimoinen, skarbnik grupy EKR i radny w Lappeenranta w Finlandii. W swym wystąpieniu otwierającym odniósł się między innymi do toczącej się w Ukrainie wojny:
– Agresja Rosji na Ukrainę wywołała wiele konsekwencji dla państw leżących na wschodniej granicy UE. Należy do nich również Finlandia, a szczególnie nasz region Karelii Południowej, który przed wybuchem wojny był silnie powiązany gospodarczo z Rosją. Niedawne przystąpienie Finlandii do NATO wzmocniło poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli – powiedział IlpoHeltimoinen.
W pierwszym panelu, poświęconym inteligentnej mobilność w miastach i regionach uczestniczyli: Pavel Branda, zastępca burmistrza miasta Rádlo, Republika Czeska, JurajDroba, Prezydent Regionu Bratysława ze SłowacjiVilleHulkkonen, Dyrektor ds. publicznych St1, JózsefRibányi, Członek Rady Powiatu TolnaMegye z Węgier oraz Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego.
Drugi panel poświęcony został innowacyjnym i ekologicznym rozwiązaniom dla Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Wziął w nim udział marszałek Władysław Ortyl. Poza nim uczestniczyli w dyskusji: BoglárkaBánnéGál, Przewodnicząca Zgromadzenia Powiatowego Borsod-Abaúj-Zemplén, Profesor Juhani Hyvärinen, LUT School of Energy Systems, ArtoNikkanen, Dyrektor Generalny Lappeenrannan Energia Oy, Michele Pais, Przewodniczący Rady Regionalnej Sardynii z Włoch oraz Robert Zeman, Radny w Prachaticach z Czech.
Rozmawiając o drenażu mózgów musimy mówić jednocześnie o środowisku naturalnym i jego ochronie. Jeśli będziemy o nie dbać, zatrzymamy również młodsze pokolenia. Kolejną ważną kwestią są inteligentne specjalizacje, które zapewniają młodym tak bardzo poszukiwane przez nich innowacyjne miejsca pracy. Inteligentne specjalizacje przyciągają również inwestorów. Z perspektywy Województwa Podkarpackiego mogę powiedzieć, że napływ inwestorów jest często równoznaczny z powrotami młodych osób do naszego regionu. Nie możemy zapomnieć o toczącej się wojnie na Ukrainie, zmianami wywołanymi przez nią oraz o przyszłej odbudowie Ukrainy. Wspólnie z Województwem Lubelskim staniemy się naturalnym hubem dla przyszłej odbudowy Ukrainy. Już teraz obserwujemy zainteresowanie inwestorów lokalizacją ich przedsiębiorstw właśnie na Podkarpaciu.
Szczyt odbył się nad największym fińskim jeziorem Saimaa, w mieście Lappeenranta na południowym wschodzie klimatycznej stolicy Finlandii i jednym z najbardziej zielonych miast w Europie z renomowanym Uniwersytetem LUT. Uniwersytet, wraz z miastem, zapewnia odpowiednie warunki do promowania szerokiego zakresu badań i rozwoju w takich dziedzinach, jak sektor środowiskowy i cleantech zajmujący się zrównoważonym rozwojem, czystą energią, gospodarką cyrkularną i technologią wodną. Jednak głównym celem i ambicją, która wyróżnia zielone miasto, jest jego zaangażowanie w to, by stać się zrównoważonym eko-miastem. Aby to osiągnąć, miasto zainicjowało strategię Lappeenranta 2033, która ma promować ekologiczny styl życia i miasto bez odpadów. Nacisk kładzie się tu nie na eliminację odpadów, ale na tworzenie zrównoważonych systemów, które minimalizują produkcję odpadów i nadają priorytet zielonej, odnawialnej efektywności energetycznej, między innymi poprzez energię słoneczną.
źródło: podkarpackie.pl