fbpx
Nowy przewodniczący WRDS w Mazowieckiem
Nowy przewodniczący WRDS w Mazowieckiem
22 maja 2023
Uwaga na odpady niebezpieczne! Marszałek kieruje sprawę do prokuratury i apeluje do samorządów
1 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

Mazowiecki klimat ze wsparciem sejmiku

Mazowiecki klimat ze wsparciem sejmiku

Blisko 16,5 mln zł na 120 projektów – tak w liczbach prezentują się wyniki drugiej edycji autorskiego programu wsparcia samorządu województwa mazowieckiego „Mazowsze dla klimatu 2023”.

W efekcie w regionie przybędzie m.in. ogrodów deszczowych, tężni solankowych, zostaną posadzone drzewa i krzewy, a wiele samorządów lokalnych zmodernizuje oświetlenie zewnętrzne. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, samorząd województwa konsekwentnie wspiera działania przeciwdziałające zmianom klimatu:

Na dobre proekologiczne projekty zawsze jesteśmy otwarci i staramy się dofinansować jak najwięcej z nich. Tak było i tym razem. Prawie 16,5 mln zł z naszego budżetu pozwoli samorządom lokalnym wykonać 120 inwestycji.

Członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska wskazuje, że zasada małych kroków sprawdza się także w walce o klimat. – Globalne zmiany zaczynają się już na poziomie najmniejszych jednostek, w gminach i powiatach. Proekologiczne inicjatywy, rozwiązania oparte na przyrodzie oraz technologie ograniczające zużycie energii – to ma sens. I samorządy lokalne mają tego świadomość. Ogromne zainteresowanie programem tylko to potwierdza. Ocenie podlegało aż 226 wniosków na kwotę ponad 31,6 mln zł.

„Mazowsze dla klimatu” to autorski program samorządu Mazowsza. Jego celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu.

W rozstrzygniętym naborze sejmik przyznał dotacje dla 120 beneficjentów, jednak aż 106 wniosków pozostało na liście rezerwowej. Wszystkie zgłoszone przez samorządy lokalne wnioski są bardzo ważne dla lepszej jakości życia Mazowszan. Dlatego będę intensywnie zabiegał, aby wraz z kolejną nowelizacją tegorocznego budżetu dodatkowe 15 mln zł zostało przeznaczone na dofinansowanie realizacji tych zadań – podkreśla Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska i wiceprzewodniczący klubu radnych Koalicja Obywatelska.

Środki można było pozyskać na błękitno-zieloną infrastrukturę sprzyjającą różnorodności biologicznej, a także na energooszczędne oświetlenie zewnętrzne. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył blisko 16,5 mln zł, dzięki czemu zostanie zrealizowanych 120 inwestycji.

źródło: mazovia.pl