fbpx
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
26 czerwca 2023
Marszałek Marek Woźniak na wyjazdowym posiedzeniu Komisji COTER w Okręgu Sybin
3 lipca 2023
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
26 czerwca 2023
Marszałek Marek Woźniak na wyjazdowym posiedzeniu Komisji COTER w Okręgu Sybin
3 lipca 2023

Podczas posiedzenia komisji ENVE dyskutowano m.in. o dokonaniach kończącej się prezydencji szwedzkiej, Zielonym Ładzie oraz Europejskim Banku Wodoru.

Do kompetencji Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) należy koordynacja prac Europejskiego Komitetu Regionów w dziedzinach związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Dotyczą one tematów związanych ze środowiskiem, różnorodnością biologiczną, gospodarką o obiegu zamkniętym, zerowym poziomem zanieczyszczeń, zmianą klimatu, polityką energetyczną i kosmiczną.

Podsumowanie prezydencji szwedzkiej

Widoczne są postępy prac nad ustanowieniem wspólnych zasad rynku wewnętrznego dla odnawialnych źródeł energii oraz gazu ziemnego i wodoru. Prezydencja przedstawiła również dwa tematy, które uznano za priorytetowe – wysokie i niestabilne ceny energii oraz przejrzystość rynku energii. Obie te kwestie mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia inwestycji w odnawialną i niskoemisyjną energię elektryczną, a także dla ochrony i wzmocnienia pozycji konsumentów. Wnioski ustawodawcze związane z przeglądem dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz emisji metanu znajdują się w rozporządzeniu w sprawie sektora energetycznego.

Europejski Zielony Ład

Green Deal to strategia wzrostu. Jego wdrożenie ma duże znaczenie. Jak podkreślają członkowie Europejskiego Komitetu Regionów, powiedzie się tylko wtedy, gdy wszystkie szczeble administracji będą zaangażowane w opracowywanie strategii i wyposażone w odpowiednie narzędzia do ich wdrażania. W innym przypadku miasta i regiony mogą stanąć w obliczu poważnych konsekwencji wynikających ze zmiany klimatu i degradacji środowiska. Będzie to związane z problemami zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi. Regiony i miasta odgrywają kluczową rolę w ocenie dotychczasowego stanu wdrażania Zielonego Ładu. Powinien on odpowiadać potrzebom władz lokalnych i regionalnych oraz obywateli.

REPowerEU

To unijna strategia w zakresie wodoru. Podczas posiedzenia komisji przedstawiono kompleksowe ramy wspierania wykorzystania wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego. UE przeznacza znaczne środki finansowe na wsparcie rozwoju i wdrażania technologii wodorowych. Zainicjowała też europejski sojusz na rzecz czystego wodoru, który skupia publiczne i prywatne podmioty w celu przyspieszenia rozwoju czystego wodoru w Europie. Komisja i zainteresowane strony podpisały wspólną deklarację w sprawie badań naukowych i innowacji w zakresie wodoru odnawialnego. Wezwano do wdrożenia dolin wodorowych – regionalnych sieci wodorowych, które będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju produkcji wodoru. To powinno umożliwić wdrożenie technologii neutralnych emisyjnie.

Europejski Bank Wodoru

Przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie Europejskiego Banku Wodoru. Na jego utworzenie przeznaczono około 3 mld euro. Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej osiągnięcie wyznaczonych celów będzie wymagało od 335 do 471 mld EUR. Ideą inicjatywy jest przyspieszenie inwestycji, aby osiągnąć cel planu REPowerEU, jakim jest produkcja 10 mln ton zielonego wodoru w UE i import 10 mln ton zielonego wodoru do 2030 r.

źródło: mazovia.pl