fbpx

Mazowsze podpisało porozumienie z Obwodem Ilofv w Rumunii

Ponad-45_6-mln-zł-na-wprowadzenie-usług-społecznych-na-Mazowszu
Ponad 45,6 mln zł na wprowadzenie usług społecznych na Mazowszu
4 marca 2024
Powstaje Mazowiecka Rada ds. Równości
Powstaje Mazowiecka Rada ds. Równości
17 marca 2024
Pokaż wszystkie

Mazowsze podpisało porozumienie z Obwodem Ilofv w Rumunii

Mazowsze będzie współpracowało z rumuńskim partnerem m.in. w obszarze gospodarki, rozwijania przedsiębiorczości, kultury, edukacji, turystyki, zdrowia, polityka ekologicznej oraz transportu.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Wojnarowski przebywali z oficjalną wizytą w Bukareszcie. Z delegacją spotkał się Hubert Petru Ștefan Thuma, Prezydent Rady Okręgu Ilfov.

W trakcie rozmów bilateralnych omówiono główne założenia współpracy międzyregionalnej. – Jako regiony mamy wiele wspólnego. Łączy nas zarówno historia, jako stolic krajów Europy środkowo-wschodniej, jak i wyzwania, z jakimi musimy się zmagać w działaniach na rzecz dalszego rozwoju naszych regionów – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Duży potencjał współpracy widać również w zakresie przygotowania w najbliższych czasach wspólnych projektów z wykorzystaniem funduszy unijnych, szczególnie z uwagi na podobne problemy, z którymi muszą się mierzyć oba regiony.

– Jestem bardzo zadowolony z finalizacji naszego porozumienia – województwo mazowieckie jest dla nas wzorem w obszarze wykorzystywania funduszy europejskich, jak i dynamiki rozwoju gospodarczego dlatego wierzę, że wymiana doświadczeń w tym zakresie przyniesie nam obopólne korzyści – zaznaczył Hubert Petru Ștefana Thuma, Prezydent Rady Okręgu Ilfov.

Obie strony wyraziły nadzieję na to, że umowa jest pierwszym krokiem w kierunku rozwijania współpracy nie tylko na szczeblu regionalnym, ale również będzie stanowić zachętę do nawiązania relacji na szczeblu lokalnym pomiędzy gminami Mazowsza i ich odpowiednikami z Obwodu Ilfov.

Okręg Ilfov

Jest to region otaczający stolicę kraju, Bukareszt. Historycznie był to teren rolniczy, jednak po 1990 r. region zmienił charakter, wiele miast stało się przedmieściami Bukaresztu i miastami satelickimi stolicy. Efektem tych przemian był szybki wzrost zamożności mieszkańców regionu w rezultacie czego, niektóre z miast mają jedne z najwyższych wartości PKB per capita w kraju. Region zamieszkuje około 543 tysięcy (2021 r.) mieszkańców, jego powierzchnia wynosi 1583 km².

mazovia.pl