fbpx

Międzynarodowa nagroda dla Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego ze Śląska

Śląskie dba o sportowe diamenty
27 listopada 2023
Tarnogórski Szyb Staszic stanie się instytucją kultury
Tarnogórski Szyb Staszic stanie się instytucją kultury
11 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Międzynarodowa nagroda dla Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego ze Śląska

Międzynarodowa nagroda dla Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego ze Śląska

Nie ma w regionie popularniejszej trasy rowerowej niż Żelazny Szlak Rowerowy, którego główna część znajduje się w Jastrzębiu-Zdroju. Dość powiedzieć, że przyjechały nim już setki tysięcy rowerzystów, którzy docenili jego walory. Dwudniowe wydarzenie, które odbyło się w maju m.in. w Jastrzębiu-Zdroju docenione we Włoszech.

O popularności trasy rowerowej świadczy też to, że Żelazny Szlak Rowerowy doczekał się nawet festiwalu. Ten odbył się jak na razie tylko jeden raz, ale to wystarczyło, żeby przyznać mu nagrodę. I to nie byle jaką, bo międzynarodową. Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego został nagrodzony w stolicy Włoch – Rzymie. Przyznano mu 3. nagrodę w jednej z kategorii europejskiego konkursu Greenways.

– Zorganizowany w partnerstwie polsko-czeskim, z szeroką reprezentacją interesariuszy, festiwal obejmował szereg unikalnych atrakcji na trasie oraz działania z udziałem branży turystycznej, ciesząc się dużym rozgłosem – argumentowali przyznanie nagrody, organizatorzy konkursu.

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego nagrodę otrzymał ex aequo z atrakcją z Łotwy – zielonymi szlakami stworzonymi z myślą o spacerach z psami rasy husky.

W sumie nagrody w konkursie Greenways otrzymało 9 miejsc, festiwali i wydarzeń. Dwie z nich trafiły do Polski. Oprócz Żelaznego Szlaku Rowerowego laur przyznano również zielonemu, transgranicznemu szlakowi, znajdującemu się na pograniczu Polski i Niemiec w województwie zachodniopomorskim.

Przypomnijmy, Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego odbył się w maju obecnego roku. Wydarzenie trwało dwa dni. W jego trakcie w Jastrzębiu wystawiono spektakl teatralny „MOMO”, a także stworzono okolicznościową rzeźbę. Uczestnicy festiwalu mieli również okazję zajadać się „żelazną klapsznitą”, czyli oficjalną kanapką Żelaznego Szlaku Rowerowego.

źródło: www.jastrzebie.pl