fbpx
Poprawa warunków mieszkalnych w kolejnych budynkach w Barlinku
29 października 2021
MPR. Pomorze Zachodnie przyjazne rowerzystom
8 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Movember w Zachodniopomorskiem

Listopad to międzynarodowy miesiąc walki z rakiem u mężczyzn. Co roku o tej porze mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy. W ten sposób chcą nagłośnić temat chorujących na nowotwory jąder i prostaty, tym bardziej, że statystyki od dawna nie napawają optymizmem. Jednym ze sposób, by uniknąć poważnych konsekwencji jest regularna profilaktyka, do której namawia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie zaprasza zaś na badania raka jelita grubego.

Akcja Movember ma przekonać mężczyzn do samobadania i wykonywania regularnych badań kontrolnych oraz do otwartej dyskusji o męskim zdrowiu i samopoczuciu. Kampania Movember Polska, której organizatorem jest Fundacja Kapitan Światełko, już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie.

– To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najgłośniejszych akcji prozdrowotnych na świecie. Trzeba o niej mówić, bo samoświadomość jak ważne jest regularne badanie i kontrola zdrowia szczególnie u mężczyzn może uratować niejedno życie. Pora zmienić myślenie, bo im wcześniej wykryty nowotwór tym szybsze i skuteczniejsze leczenie. A statystyki nie kłamią. Liczby zachorowań na raka jąder, prostaty czy jelita grubego stale rosną – przyznaje marszałek Olgierd Geblewicz.

Jak podaje zwrotnikraka.pl – portal onkologiczny, szacuje się, że rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem wśród młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat i stanowi aż 25% zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej, a liczba przypadków wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech dekad i dalej rośnie. Co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór prostaty zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.

Na Pomorzu Zachodnim wdrażane są programy profilaktyczne, które mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększać szanse ich wyleczenia, bo im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa chorego na powrót do zdrowia. Jeden z nich realizuje marszałkowska placówka ochrony zdrowia – Zachodniopomorskie Centrum Onkologii. Jednostka zaprasza panów w wieku od 20 do 65 lat do skorzystania z Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. Co ważne i to bez skierowania.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZCO: www.onkologia.szczecin.pl, zakładka: Profilaktyka, podzakładka: Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego. Na wizytę można umówić się również telefonicznie: 91 425 15 57.

Ponadto w ramach tegorocznej akcji Movember Polska – Bieg z Wąsem badaniom będzie można będzie poddać 6 listopada w godzinach 10-18 w Centrum Handlowym „Galaxy”. Dzień później, 7 listopada odbędzie się z kolei Movember Bieg z Wąsem. Dodatkowe informacje o przedsięwzięciach znaleźć można pod adresem: www.biegzwasem.pl

Źródło i foto: wzp.pl