fbpx

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ma 100 lat

Znamy zwycięzców V edycji „Startuj z Mazowsza”
8 października 2023
Eskulapy Mazowsza wręczone
Eskulapy Mazowsza wręczone
23 października 2023
Pokaż wszystkie

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ma 100 lat

W tym roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego świętuje 100-lecie swojej działalności. Zwieńczeniem obchodów była uroczysta gala w radomskim Teatrze Powszechnym.

Wystawy, publikacje, koncerty, konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży – w taki sposób Muzeum im. Jacka Malczewskiego świętuje swój jubileusz. Podczas gali nie zabrakło podsumowań i rozmów o planach na przyszłość.

– Cieszę się, że mam bezpośredni wpływ na rozwój tak ważnej dla Radomia instytucji kultury. W pełni zgadzam się z tezą prof. Rafała Wnuka, że „Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości”. I w takiej perspektywie widzę następne 100 lat rozwoju Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – mówi dyrektor placówki Leszek Ruszczyk.

Muzeum może poszczycić się największymi w kraju zbiorami prac Jacka Malczewskiego. Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, samorząd województwa dba, aby sukcesywnie te zbiory uzupełniać. – Nasze muzeum przyciąga dziełami wielu wielkich artystów, przede wszystkim swojego patrona. Są tu prawdziwe perełki. Ostatnim nabytkiem jest obraz Jacka Malczewskiego „Umywanie nóg” z 1887 r., na zakup którego przeznaczyliśmy 1,25 mln zł.

Swoją działalność placówka rozpoczęła w marcu 1923 r., tym samym dając początek radomskiemu muzealnictwu. W zeszłym roku placówka rozszerzyła swoją działalność. W sierpniu 2022 r. zostało otwarte Muzeum Historii Radomia, które jest wystawą stałą Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – Stworzenie tego muzeum było jedną z większych inwestycji, jaką realizowaliśmy w instytucjach kultury. Na modernizację kamienic Gąski i Esterki oraz przygotowanie ekspozycji przekazaliśmy ponad 16,3 mln zł. Efekt jest fantastyczny – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Na trzech kondygnacjach kamienic zaaranżowano ekspozycję pokazującą dzieje Radomia od IX w. do 1945 r. Bogate, ponadtysiącletnie dzieje Radomia zostały przedstawione zarówno za pomocą historycznych artefaktów, jak i licznych filmowych i fotograficznych aplikacji (w dużej części dźwiękowych) łączących walor edukacyjny z grą i zabawą.

Jak dodaje zastępca dyrektora dr Adam Duszyk, radomskie muzeum wchodzi w kolejny wiek swojego istnienia z zupełnie nową filozofią funkcjonowania tego typu instytucji. – Jest w niej zawarte nowatorskie spojrzenie na muzeum, które nie zaczyna się i nie kończy na drzwiach wejściowych, lecz wychodzi szeroko w przestrzeń miasta i regionu. Naszą misją jest i będzie budowanie dumy z miejsca, w którym przyszliśmy na świat, w którym dorastamy, mieszkamy i pracujemy. Realizacji tej misji ma służyć wystawa stała „Muzeum Historii Radomia” – najnowocześniejsza ekspozycja w kraju, a także Radomski Program Edukacji Historycznej mojego autorstwa, który realizujemy we współpracy z radomskimi szkołami.

Muzeum przygotowało szereg wystaw. Wśród nich są „Jacek i Rafał Malczewscy”, „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska w dwudziestoleciu międzywojennym”, „Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej”, „Jubileusz 100-lecia Osiedla Planty” czy „Samuraje. Kwiaty wiśni”. – Przygotowanie tak dobrych i ciekawych ekspozycji to zasługa pracowników placówki – ich zaangażowania i kreatywności. Serdecznie gratuluję rocznicy i życzę dalszych sukcesów, a wszystkich zachęcam do odwiedzania muzeum – podsumowuje radny województwa Leszek Przybytniak.

Na uwagę zasługuje też wystawa „Rok polski”. To 150 obrazów autorstwa wybitnych malarzy, w tym – Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza czy Aleksandra Gierymskiego. Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń.

Z kolei na wystawie „Polscy monachijczycy” zostało zaprezentowane malarstwo polskich artystów z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. Zawiera 40 prac malarzy działających od pierwszej połowy XIX do początków XX wieku, wśród których zobaczymy obrazy m.in. Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem – Jacka Malczewskiego i Józefa Brandta.

źródło: mazovia.pl