fbpx

Muzeum Okręgowe w Tarnowie na liście programu „Poznaj Polskę”

Sezon narciarski 2022 w Małopolsce otwarty
11 stycznia 2022
Ponad 13 mln turystów odwiedziło Małopolskę w 2021 roku
14 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie na liście programu „Poznaj Polskę”

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że prowadzona przez województwo małopolskie placówka, a także jej oddziały terenowe znajdą się na liście punktów edukacyjnych w ramach programu „Poznaj Polskę”. W wydarzeniu z udziałem szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki wziął udział wicemarszałek Józef Gawron.

W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło pilotażowe przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”. W jego ramach chętne szkoły otrzymały pieniądze na dofinansowanie wyjazdów uczniów do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury i instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

– W tym roku pieniędzy dla szkół będzie jeszcze więcej, bo będzie to już program stały, a nie pilotażowy. Za kilka tygodni ogłoszony zostanie nabór – zapewnił minister Przemysław Czarnek. – Na liście punktów edukacyjnych o ogromnym potencjale, które polecać będziemy do zwiedzenia znajdzie się Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ratusz tarnowski, ale także wszystkie oddziały muzeum, jak choćby Zagroda Witosa w Wierzchosławicach to miejsca, które warto popularyzować. Pobyt w takich unikalnych środowiskach edukacyjnych uatrakcyjni niewątpliwie proces nauczania. Pozwoli na poszukiwanie śladów historii, poznawanie dziedzictwa narodowego i polskiej kultury.

Minister poinformował, że wpisanie tarnowskiego muzeum na listę punktów edukacyjnych to efekt rozmów z władzami Małopolski, a także lokalnymi parlamentarzystami na temat tego, jak wzmocnić tę placówkę. Minister pozytywnie odpowiedział na starania posłanek Anny Pieczarki i Józefy Szczurek-Żelazko. To też szansa dla Tarnowa i regionu. Jeśli przyjeżdżać będą zorganizowane wycieczki do muzeum i jego oddziałów to przy okazji ich uczestnicy zwiedzą na pewno zabytkowe Stare Miasto czy inne atrakcyjne miejsca w Tarnowie i okolicach. Zwiększy i ożywi się w ten sposób ruch turystyczny w regionie tarnowskim.

źródło i foto: malopolska.pl