fbpx

Na pomorskie tory wyjechały pierwsze dwa nowe elektryczne pociągi Impuls

Pół miliarda złotych na pożyczki dla pomorskich firm
Pół miliarda złotych na pożyczki dla pomorskich firm
4 grudnia 2023
Nowe zabiegi w gdańskim szpitalu na Zaspie
Nowe zabiegi w gdańskim szpitalu na Zaspie
18 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Na pomorskie tory wyjechały pierwsze dwa nowe elektryczne pociągi Impuls

Na pomorskie tory wyjechały pierwsze dwa nowe elektryczne pociągi Impuls

Kolejowa rewolucja na pomorzu nabiera tempa. Pierwsze dwa nowe Impulsy już wożą pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Nowoczesne i komfortowe pociągi zostały zakupione przez samorząd województwa pomorskiego. A to dopiero początek dostaw! Za dwa lata po pomorskich torach ma ich jeździć co najmniej 36.

Linia Szybkiej Kolei Miejskiej pomiędzy Wejherowem a Gdańskiem to komunikacyjny kręgosłup pomorskiej metropolii. W Pomorskiem w 2022 r. przewiezionych zostało 63,6 mln pasażerów, a z pociągów trójmiejskiej SKM skorzystało ponad 43 mln podróżnych, czyli około 67% pasażerów.

Do końca 2026 roku na pomorskich torach pojawią się łącznie 32 nowe elektryczne zespoły trakcyjne.

Pomorski samorząd kupił też 4 pociągi hybrydowe, a jeśli pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy zostaną odblokowane, to spółka NEWAG wybuduje dla Pomorzan dodatkowych 9 pociągów – wylicza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W sumie województwo wzbogaci się o co najmniej 36, a może nawet 45 pociągów. Te liczby czynią pomorskie zamówienie taborowe jednym z największych tego typu kontraktów w Polsce.

W ramach porozumienia samorządu województwa pomorskiego ze spółką PKP SKM w Trójmieście kupionych będzie w sumie 8 składów. Dwa już wożą podróżnych, sześć kolejnych przyjedzie już wkrótce.

– W marcu 2023 r. podpisaliśmy porozumienie dotyczące wspólnego wykorzystania pozyskanego w 2018 r. przez PKP SKM unijnego dofinansowania. Osiem pojazdów, które w grudniu br. zaczynają obsługę linii PKP SKM, jest własnością samorządu województwa, a pozostałe 2 (już od pewnego czasu eksploatowane przez PKP SKM) oraz urządzenia do utrzymania taboru należą do PKP SKM. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 – przypomina Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Jego wartość to ponad 240 mln zł, z czego ok. 154 mln to dofinansowanie z funduszy UE.

Dwa pierwsze pojazdy już wożą pasażerów. Impulsy 31WE, bo tak zostały oznaczone, mają ok. 75 m długości, osiągają prędkość do 160 km/h. Wyposażone są w miejsca dla osób niepełnosprawnych. Wnętrze jest klimatyzowane i objęte działaniem sieci wi-fi. Każdy pojazd ma także 16 miejsc dla rowerów, a w związku z tym, że pociągi PKP SKM będą składały się z dwóch takich pojazdów, w każdym pociągu rowerzyści będą mieli do dyspozycji w sumie aż 32 miejsca rowerowe.

– Nowością w pojazdach na połączeniach aglomeracyjnych będą strefy ciszy. Rozwiązanie to znane w Polsce choćby z pociągów Pendolino, zostało dobrze przyjęte przez pasażerów. Czas pokaże, czy przyjmie się także w pojazdach obsługujących połączenia aglomeracyjne – opisuje pociągi marszałek Struk.

Co ważne, w pojazdach będzie można skorzystać z dwóch toalet.

Koniec z EN57

Obecnie zdecydowana większość pojazdów, z których korzystają pasażerowie trójmiejskiej SKM to wysłużone jednostki EN57 i EN71. Ich czas dobiega już końca. Od połowy 2025 roku do obsługi odcinka aglomeracyjnego (Gdańsk Śródmieście -Wejherowo) zostanie skierowanych 20 nowych pojazdów „aglomeracyjnych”, z większą liczbą drzwi (9 par) i podłogą na wysokości peronów na linii zarządzanej przez PKP SKM (960 mm). Będzie to całkiem nowy typ pojazdu, zbudowany także przez NEWAG specjalnie dla Pomorza. Dzięki realizacji tych zakupów możliwe będzie wycofanie z obsługi linii SKM najstarszych, najbardziej wyeksploatowanych pojazdów, a od 2026 r. pasażerowie będą korzystać z nowego lub zmodernizowanego taboru.

źródło: pomorskie.eu