fbpx

Nabór na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności

Rewitalizacja nieczynnych kolei na Dolnym Śląsku
10 stycznia 2023
Bezpieczny senior. Dolnośląskie edukuje
24 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Nabór na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności

Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia kolejny autorski program sportowy. Tym razem dotyczy on budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności. Nabór do programu ogłosili: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego i zakłada budowę parków rowerowych służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy  na rowerze górskim. Ze względu na to, że popularność kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku stale wzrasta, a dolnośląscy sportowcy odnoszą w tej dyscyplinie spore sukcesy, Samorząd Województwa zdecydował o stworzeniu miejsca, gdzie w sposób bezpieczny dzieci i młodzież będą korzystać z przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej.

Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego. Posiadamy także wieloletnią tradycję w kolarstwie górskim. Z naszym regionem związana jest wicemistrzyni olimpijska z Rio De Janerio, wielokrotna mistrzyni Europy, a także złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska. Nowa inwestycja z pewnością przyczyni się, do jeszcze większej popularności tej dyscypliny oraz poprawi jakość i bezpieczeństwo szkolenia dzieci i młodzieży, co wpłynie na rozwój nowych talentów sportowych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowy program będzie realizowany i finansowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki i zaplanowany jest na lata 2023 – 2024. W ramach programu planuje się budowę:
– trasy typu ‘single track’ o długości min 250m

– trasy pump track o długości min 120m,

– trasy pump mini o długości min 50m i max 100m,

– placu manewrowego o naturalnej nawierzchni

– wiaty oraz oświetlenia trasy głównej i placu manewrowego


Dziś rozpoczynamy nabór do programu, a mamy informację, że już ponad 60 dolnośląskich gmin zadeklarowało chęć udziału w nim – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa DolnośląskiegoOpracowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy parków z wytycznymi co do standardów projektowych, ale długość tras i wyposażenie poszczególnych parków uzależnione będą od  uwarunkowań terenowych – dodaje.

Samorząd Województwa planuje wesprzeć budowę 30 takich obiektów w regionie. Nabór rozpoczyna się 16 stycznia 2023 roku i potrwa do 31 stycznia 2023 roku. Do kryteriów oceny zaliczają się m.in. opinia Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, uzasadnienie realizacji inwestycji wraz z planem szkolenia sportowego czy sposób wykorzystania ogólnodostępnych obiektów infrastruktury sportowej działających na terenie gminy.

Szacowany koszt budowy parku rowerowego wynosi około 900 tys. zł brutto, z czego Województwo Dolnośląskie i Ministerstwo Sportu i Turystyki finansują po 33% wartości inwestycji, a pozostała część to środki własne gminy. Więcej informacji na temat naboru i wytycznych można znaleźć na stronie: https://umwd.dolnyslask.pl/sport/dolnoslaskie-rowerowe-parki-umiejetnosci/

Wizualizacje inwestycji – https://www.dropbox.com/sh/ehg7ona7r3nlhb3/AAC333rsG1u16U_y30Z9F7BZa?dl=0 

źródło: UMWD