fbpx
oddech
Dolnośląskie warsztaty pocovidowe
17 lutego 2021
maseczki
Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy – trafiona interwencja, realne wsparcie
17 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Nowe karetki dla Meditransu w Warszawie

ambulans

Warszawski „Meditrans” wzbogacił się o trzy specjalistyczne i w pełni wyposażone ambulanse. Nowe samochody o wartości ponad 1,8 mln zł zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom Śródmieścia i Otwocka. To kolejny efekt zakupów realizowanych przez samorząd Mazowsza w ramach projektu unijnego.

W ubiegłym roku warszawscy ratownicy medyczni wyjeżdżali do pacjentów blisko 300 tys. razy, zauważa Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego. – To pokazuje, jak bardzo mieszkańcy potrzebują pomocy i z jak wielkim wyzwaniem mierzą się medycy. W tej pracy liczą się nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim czas. Im szybciej dotrą do pacjenta, tym większa szansa na jego powrót do zdrowia, a często na uratowanie życia. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w nowoczesne karetki i sprzęt, by zapewnić pacjentom poczucie bezpieczeństwa, a ratownikom wysoki komfort pracy.

Dzięki realizowanemu przez samorząd województwa mazowieckiego projektowi unijnemu do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie trafiły trzy nowe ambulanse marki Volkswagen Crafter. Ambulanse wyposażone są w najnowszej generacji sprzęt medyczny. Każda karetka posiada defibrylator, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, transporter i nosze transportowe, krzesełko kardiologiczne samojezdne oraz respirator transportowy. Całkowity koszt zakupu ambulansów to ponad 1,8 mln zł.

To ważny zakup również z uwagi na trwającą pandemię koronwirusa, podkreśla Krzysztof Strzałkowski przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w sejmiku województwa mazowieckiego. – Nie da się nie zauważyć większej intensywności pracy zespołów ratownictwa medycznego. Ratownicy niosą bowiem pomoc zarówno pacjentom zakażonym COVID-19, jak i chorym cierpiącym na inne dolegliwości. Są też pierwsi na miejscach wypadków.

Na podniesienie zdolności operacyjnej zespołów ratownictwa medycznego zwraca także uwagę Karol Bielski dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie. – Dziennie wyjeżdżamy do około 500 zgłoszeń, a nasi ratownicy są w gotowości całą dobę. Tym bardziej cieszę się, że nasza flota systematycznie się powiększa.