fbpx
Nawet 5 tys. zł dla prymusów Pomorza i Kujaw
11 stycznia 2022
Żywność od lokalnych producentów z Kujaw i Pomorza
24 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Nowe ośrodki opieki paliatywnej w Kujawsko-Pomorskiem

Segment medycyny paliatywnej w rejonie Torunia wzbogacił się świeżo o powstałe przede wszystkim z myślą o rodzinach chorych centrum wsparcia wytchnieniowego, a wkrótce poszerzy się także o oddział opieki długoterminowej dla dzieci i młodzieży. Obie inwestycje sfinansowane zostały z budżetu naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020.

 

– Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi. Te bardzo potrzebne instytucje są oparciem dla osób w ostatniej fazie życia i ich bliskich. Cieszę się, że mamy narzędzia, by je wspierać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dom Światła – tak nazwała to miejsce toruńska Fundacja Światło, która w podtoruńskim Grębocinie (gmina Lubicz) zbudowała ośrodek opieki wytchnieniowej z 15 miejscami i 20-miejscowy dom dziennego pobytu. Cel: opieka, pielęgnacja, edukacja. W ramach wsparcia dla opiekunów rodzinnych przewidziano tu porady psychologiczne, a także konsultacje dotyczące pielęgnacji, diety i rehabilitacji w warunkach domowych. Nowo powstały budynek jest dwukondygnacyjny, ma jedno-, dwu- i trzyosobowe pokoje dla korzystających z opieki całodobowej oraz strefą dzienną z salą rehabilitacji ruchowej i strefą odpoczynku.

Nowy budynek zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego Hospicjum Nadzieja, którego misją są działania na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin, powstaje przy ulicy Służewskiej 7 w Toruniu. Pomieści trzynastołóżkowy oddział opieki długoterminowej (6 sal dwuosobowych plus izolatka). Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w tym roku, warte jest blisko 10 milionów złotych.

Inwestor, toruńska Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi, prowadzi jedyne w mieście dedykowane dzieciom hospicjum domowe i jedyny w regionie dziecięcy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy z oddziałem dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratorów.

Do sfinansowania obu inwestycji posłużyły też pozostające w dyspozycji samorządu województwa środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wiosną 2021 do nowo zbudowanej siedziby wprowadził się prowadzony przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych zespół opieki paliatywnej Hospicjum im. Jana Pawła II. Nowoczesny pawilon, który powstał za pieniądze z RPO i budżetu województwa, został usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 12 milionów złotych. Pierwsi pacjenci pojawili się tu jeszcze w czerwcu

 

Foto: Dom Światła, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP