fbpx
10 lat Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego
10 lat Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego
23 czerwca 2024
W Komitecie Regionów o przyszłości polityki spójności i unijnego jednolitego rynku
W Komitecie Regionów o przyszłości polityki spójności i unijnego jednolitego rynku
8 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Nowe pociągi regionalne z Pesy dla Kujaw i Pomorza

– To kolejne ważne przedsięwzięcie zakupowe poszerzające naszą ofertę komunikacyjną i podnoszące jej standard. Nowoczesna gospodarka wymaga sprawnej mobilności, a to może zapewnić tylko wysokiej jakości publiczny transport pasażerski. Wiąże się to m.in. z koniecznością stałego unowocześniania i uzupełniania taboru – mówił podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki podkreślając, że Pesa jest aktywnym ambasadorem i wizytówką regionu. Życzył firmie dalszego rozwoju.

Odpowiedzialna w zarządzie województwa za transport kolejowy wicemarszałek Aneta Jędrzejewska poinformowała, że w tym roku spodziewamy się na naszych liniach kolejowych 8 milionów pasażerów. Wskazała na wartość transakcji dla lokalnej gospodarki: – Cieszę się, że po torach w naszym regionie będą jeździć pociągi wyprodukowane w naszym województwie. Tym projektem patrzymy w przyszłość kolei w Kujawsko-Pomorskiem.

Wiceprezes Maciej Maciejewski podkreślił, że zamówione przez samorząd województwa pojazdy szynowe to składy najnowszej generacji, a firma prowadzi zaawansowane prace nad pociągami z napędem wodorowym: – W perspektywie trzech lat będziemy mieli pojazd o napędzie wodorowym. Będziemy się cieszyć, jeśli będzie jeździć w naszym regionie.

Zamówione właśnie w Pesie pociągi to czteroczłonowe zespoły trakcyjne zabierające na pokład 360 osób (160 miejsc siedzących i 200 stojących), oszczędne w eksploatacji, klimatyzowane, wyposażone w urządzenia ułatwiające podróż osobom poruszającym się na wózkach i stojaki na rowery. Wartość kontraktu to 240 mln złotych, źródłem środków są nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 oraz budżet państwa.

kujawsko-pomorskie.pl