fbpx
Wizyta Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wizyta Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego
11 grudnia 2023
Kujawsko-pomorskie konkursy grantowe dla pozarządówek
1 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Nowy pawilon muzealny w Biskupinie

Nowy pawilon muzealny w Biskupinie

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie powstanie nowy pawilon, w którym będzie można oglądać nową wystawę stałą. Autorom zwycięskiej koncepcji gratulował w piątek 15 grudnia marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W konkursie na koncepcję nowego pawilonu, zorganizowanym przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, wygrała pracownia PROLOG z Wrocławia. Architekci zaproponowali, aby do budowy nowego pawilonu wykorzystać elementy pochodzące z rozbiórki obecnego. Koncepcja zakłada pozostawienie południowego skrzydła istniejącego pawilonu do stworzenia centralnego holu wejściowego. Autorzy zlokalizowali wszystkie funkcje na jednej kondygnacji. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów robót ziemnych oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Budynek będzie miał „żywy” dach z roślinnością i miejscami lęgowymi dla ptaków.

Na konkurs wpłynęło 66 prac. Zadanie uczestników polegało na opracowaniu koncepcji nowego pawilonu ekspozycyjnego, w którym mają się znaleźć wystawy stała i czasowa, a także kawiarnia, sale seminaryjna i warsztatowe. Pula nagród wynosiła 100 000 zł. Zwycięska pracownia otrzymała 50 000 zł nagrody. Oprócz gratyfikacji pieniężnej, autorzy najlepszej koncepcji zostali zaproszeni do opracowania projektu budowlanego.

Koncepcję przygotował zespół, w skład którego weszli Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Marek Martynowicz, Wojciech Mazan, Maria Pancewicz, Bartłomiej Poteralski, Apolonia Slesarow oraz architektka krajobrazu Katarzyna Kobierska. W spotkaniu z architektami wziął też udział dyrektor muzeum w Biskupinie Henryk P. Dąbrowski.

Inwestycja rozpocznie się w 2025 roku. Budżet na przygotowanie projektu budowalnego wynosi 2,8 mln zł. Sama budowa obiektu ma kosztować 40 mln zł. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie odwiedziło w tym roku 220 000 osób.

Na spotkaniu marszałek Piotr Całbecki zapowiedział też utworzenie filii biskupińskiego Muzeum Archeologicznego w Kałdusie (powiat chełmiński), gdzie archeolodzy odkryli przedmioty z czasów wczesnego średniowiecza.

– W tej filii opowiemy o początkach państwowości polskiej. Odkryte artefakty świadczą o tym, że państwo Piastów miało swoje początki nie tylko w okolicach Gniezna i Poznania, ale też na Pomorzu Nadwiślańskim. To spora ciekawostka dla tych, którzy interesują się historią – dodał marszałek Piotr Całbecki.

źródło: kujawsko-pomorskie.pl