fbpx

O bezpieczeństwie żywnościowym i popandemicznej turystyce w Komitecie Regionów

Samorządy mają niewielki wpływ na plany odbudowy po pandemii
2 czerwca 2022
Kujawsko-Pomorskie. Święto Województwa
7 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

O bezpieczeństwie żywnościowym i popandemicznej turystyce w Komitecie Regionów

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki uczestniczy w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów w Santiago de Compostela (Hiszpania). 2 czerwca, jako sprawozdawca opinii dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych, przedstawi dokument roboczy oraz weźmie udział w debacie z członkami Komisji NAT. Spotkanie zakończy konferencja, podczas marszałek zaprezentuje innowacyjne formy turystyki w obliczu obostrzeń pandemicznych.

 

Marszałek Piotr Całbecki, który zajmuje się przygotowaniem opinii na mocy decyzji Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów (KR), przedstawia w niej stanowisko KR w kwestii zagrożeń dla zaopatrzenia w żywność Unii Europejskiej, światowego skoku cen towarów (w tym żywności i nawozów dla rolnictwa), a także zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ten ważny dokument będzie zawierał stanowisko regionów europejskich oraz przedstawiał możliwości rozwiązań dla zdestabilizowanego rynku rolnego w Europie i na świecie.

 

Jeszcze w tym miesiącu w Europejskim Komitecie Regionów odbędą się konsultacje dokumentu z jego interesariuszami, m.in. stowarzyszeniami władz lokalnych i regionalnych. Ustalona w wyniku spotkań opinia zostanie zaprezentowana następnie wszystkim członkom na posiedzeniu plenarnym, a po wprowadzeniu zmian poddana pod głosowanie. Na końcu wspólnie uzgodniona opinia zostanie przekazana wszystkim zainteresowanym instytucjom UE.

 

3 czerwca odbędzie się konferencja „Inny model turystyki Europie: Szlak św. Jakuba (Camino de Santiago) – pielgrzymka, turystyka i krajobrazy naturalne”. Marszałek Piotr Całbecki, będący przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba, przedstawi innowacyjne formy turystyki na podstawie naszego regionu oraz skutki i możliwości dla Drogi Św. Jakuba w obliczu obostrzeń. Konferencja jest współorganizowana przez Europejski Komitet Regionów i Radę Galicji (Xunta de Galicia).

Foto: Mieszko Matusiak