fbpx

Obradował zespół ds. uchodźców KWRiST

Co czeka makroregion Polski Wschodniej w nowej perspektywie finansowej
16 maja 2022
Konferencja „Miasta w Internecie”
20 maja 2022
Co czeka makroregion Polski Wschodniej w nowej perspektywie finansowej
16 maja 2022
Konferencja „Miasta w Internecie”
20 maja 2022
Pokaż wszystkie

Obradował zespół ds. uchodźców KWRiST

16 maja marszałek województwa lubuskiego, Członkini Zarządu Związku Województw RP Elżbieta Anna Polak wzięła udział w spotkaniu działającego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowo-rządowego zespołu ds. uchodźców z Ukrainy. Strona samorządowa zgłosiła problemy z czterech obszarów.

Przeczytaj: Z prac KWRiST. Obradował Zespół ds. uchodźców – Polskie Regiony

Oświata, ochrona zdrowia, pomoc społeczna i mieszkalnictwo – zdaniem samorządowców w ramach tych obszarów trzeba pilnie rozwiązać problemy, by poprawić sytuację przebywających w Polsce obywateli Ukrainy.

 

W oświacie to m.in. pokrycie kosztów pobytu dzieci z Ukrainy w przedszkolach i żłobkach, wycofanie się z konieczności zdawania egzaminu ósmoklasisty przez dzieci z Ukrainy z języka polskiego, stworzenie domowych grup przedszkolnych, wsparcie młodzieży ukraińskiej w nauce zdalnej, ustalenie zasad organizacji matur dla młodzieży ukraińskiej czy sposobu rekrutacji do szkół średnich dla uczniów ukraińskich.

 

Zagadnienia z ochrony zdrowia przedstawiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Samorządowcy apelują np. o zwiększenie wartości ryczałtów i umów poza ryczałtowych dla szpitali, przyspieszenie procedury wydawania zgód na pracę ukraińskiej kadry medycznej w Polsce, skoordynowanie kwestii tłumaczeń dokumentów uprawniających do wykonywania zawodów medycznych, uzupełnienie listy państw, których dyplomy są uznawane w Polsce, o Ukrainę (umożliwienie leczenia ukraińskich obywateli przez ukraińskich lekarzy), specjalistyczne kursy języka polskiego dla kadry, zatrudnienie ukraińskich lekarzy na etacie stażysty z finansowaniem ze stażu z Ministerstwa Zdrowia oraz opracowanie procedury wypisywania recept na leki refundowane (dotyczącej w szczególności przewlekle chorych obywateli Ukrainy).

 

Pomoc społeczna to pokrycie kosztów pobytu Ukraińców w domach pomocy społecznej, rozwiązanie problemu weryfikacji orzeczeń dotyczących niepełnosprawności osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy i przeznaczenie środków z urzędów pracy na naukę języka polskiego dla dorosłych. Z kolei postulaty dotyczące mieszkalnictwa dotyczą m.in. wydłużenie do trzech lat uproszczonej procedury adaptacji obiektów budowlanych użyteczności publicznej (obiektów Skarbu Państwa, gminy) w obiekty mieszkalne na potrzeby zamieszkania, zobowiązanie gestorów sieci do wykonania do wymienionych obiektów przyłączy w ciągu jednego miesiąca, o ile sieć znajduje się na terenie gminy oraz uelastycznienie zapisów o Społecznej Agencji Najmu, skrócenie czasu najmu mieszkania (dzisiaj min. 5 lat), zniesienie przeprowadzania postępowania konkursowego na prowadzenie Społecznych Agencji Najmu, możliwość uzyskania przez samorządy dotacji celowych na tworzenie SAN.

 

Wiele z tych problemów zostało zgłoszonych podczas Samorządowego Okrągłego Stołu, który 9 maja odbył się we Wrocławiu.

 

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz współprzewodniczący zespołu zaproponował, by w pierwszej kolejności zająć się zagadnieniami, które wymagają zmian ustawowych. Jednocześnie – w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez marszałek Elżbietę Annę Polak – zadeklarował, że zorganizuje dodatkowe spotkanie, które będzie poświęcone wyłącznie obszarowi ochrony zdrowia.

źródło i foto: lubuskie.pl