fbpx

Co czeka makroregion Polski Wschodniej w nowej perspektywie finansowej

IV Krajowy Kongres Forów Skarbników z apelem o systemowe zmiany w finansowaniu JST
16 maja 2022
Obradował zespół ds. uchodźców KWRiST
17 maja 2022

O tym, co czeka makroregion Polski Wschodniej w nowej perspektywie finansowej mówił w Białymstoku minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas spotkania z władzami samorządowymi i przedsiębiorcami. W spotkaniu uczestniczył Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, przewodniczący Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP.

Podczas wydarzenia przedstawiono między innymi plan realizacji Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, zakres wsparcia regionu i biznesu oraz rozwoju makroregionu.

Program Polska Wschodnia (POPW) służy rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja startupów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje.

Mimo dotychczasowych efektów osiąganych przez program, które znacznie przyspieszają tempo zmian w gospodarce i warunkach życia mieszkańców makroregionu, ale i całego kraju, to Polska Wschodnia ma jeszcze dość duży dystans do odrobienia w porównaniu do innych części kraju.

Jak zaznaczył szef MFiPR, aby utrzymywać pozytywne trendy rozwojowe przez cały 2021 r. resort funduszy i polityki regionalnej pracował intensywnie nad następcą Programu Polski Wschodniej dla okresu programowania 2021-2027. W nowej perspektywie Funduszy Europejskich, dedykowany program dla tego makroregionu będzie funkcjonował pod nazwą Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Program został przekazany do Komisji Europejskiej. Obecnie trwają negocjacje ostatecznego kształtu programu.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił: Wspólnie z członkami Komisji ds. Polski Wschodniej przy Związku Województw RP, której mam przyjemność przewodniczyć i marszałkami wschodnich województw intensywnie zabiegaliśmy o to, by program dla Polski Wschodniej był kontynuowany w nowej perspektywie. Cieszę się, że udało się osiągnąć ten cel, ponieważ program jest dla naszych regionów ogromnym wsparciem w realizacji ważnych inwestycji oraz wzmacnianiu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki.

Głównym celem nowego programu będzie utrwalanie warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej. Budżet programu wyniesie 11 miliardów 400 milionów złotych. Z programu korzystać będzie pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie oraz część województwa mazowieckiego (region statystyczny mazowiecki regionalny, czyli bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie naturalną kontynuacją inwestycji w obszarach, o których rozwój MFiPR dbał do tej pory.

– Nadal chcemy inwestować w innowacje biznesowe; wspierać start-upy, w ramach Platform Startowych; czy rozwijać innowacyjne produkty i usługi, nowe miejsca pracy, ekologiczny transport miejski, nowe drogi, modernizować linie kolejowe, nowoczesne i dostępne dla podróżnych dworce i stacje kolejowe – wymieniał minister Puda.

Będziemy też finansować nowe obszary – inwestycje w sieci energetyczne, adaptację miast do zmian klimatu czy bioróżnorodność. Wszystkie te projekty będziemy realizować już w nowym kontekście – ze znacznie większym akcentem na poszanowanie środowiska naturalnego i wpływ na klimat, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem. Z uwagi na następstwa COVID-19 ponownie będziemy rozwijać potencjał turystyczny regionu.

Podczas spotkania zaprezentowano szczegółowo założenia programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Jego cele główne, wyzwania, obszary interwencji. Omówiono priorytety programu.

Jak mówił minister Puda, największymi beneficjentami programu będą samorządy. Otrzymają fundusze na działania związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwój systemów transportu miejskiego, drogi wojewódzkie oraz tworzenie atrakcyjnych ponadregionalnych produktów turystycznych. Pieniądze trafia tez do przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Polski Wschodniej oraz do jednostek centralnych.

W Programie przewidziano wsparcie w obszarach: przedsiębiorczość, energia i klimat, transport oraz ponadregionalne produkty turystyczne.

Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat „Potrzeb lokalnych samorządów w zakresie dostępności samorządów do funduszy UE”.

Źródło: MFiPR