fbpx

Opolskie przeciw COVID-19. Nowe karetki dla centrum ratownictwa medycznego

Opolskie. Kolejny transport już w Iwanofrankiwsku
22 marca 2022
Opolskie. Pierwsza umowa z nowego programu regionalnego
1 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie

Opolskie przeciw COVID-19. Nowe karetki dla centrum ratownictwa medycznego

Pięć nowoczesnych karetek, dzięki unijnym pieniądzom i wsparciu marszałka województwa opolskiego, kupiło Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Ich wartość to około 2 milionów złotych.

Prosto z fabryki do Opola przyjechały nowe karetki. Wejdą one w system Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, zakup odbył się w ekspresowym czasie. – Niespełna miesiąc minął od deklaracji do odbioru nowych pojazdów, które będą służyć świetnie przygotowanemu zespołowi. Przypomnę, że nasz region ma bardzo dobrze zorganizowany system ratowniczy, od Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, po karetki, które są głównie przy szpitalach. Kiedy budowaliśmy lądowisko wiedzieliśmy, że mamy coś stałego, że możemy budować bezpieczeństwo w naszym regionie. – mówił marszałek Andrzej Buła.

Marszałek województwa przypomniał, że ostatnio przekazano również nową karetkę dla Nysy, a dwie kolejne będą zakupione dla Prudnika  i Brzegu. – To symbol wsparcia, jakie dzięki  fundom unijnym otrzymują mieszkańcy naszego regionu – podkreślił.

Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Jarosław Kostyła mówił zaś, że nowe pojazdy, to skuteczniejsze niesienie pomocy. – To są karetki, które wejdą w miejsce obecnie jeżdżących pięciu karetek. Samochody mają systemy dowodzenia, systemy łącznościowe i nawigacji. Będą wyposażone m.in. w urządzenia do masażu serca, respiratory, defibrylatory –wymieniał dyrektor OCRM.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura podkreślała, że  zwiększy się komfort pracy ratowników i bezpieczeństwo samych pacjentów. – Jestem szczęśliwa, że karetki zostały zakupione, bo będą służyły naszym mieszkańcom. Pacjenci będą wożeni do szpitala nowoczesnym sprzętem, który gwarantuje najlepszą opiekę. To jest ogromna radość, pomnożona przez pięć – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura.

Marszałek województwa chciałby, aby wycofywane przez pogotowie, ale ciągle sprawne ambulanse, zostały przekazane Ochotniczym Strażom Pożarnym, które specjalizują się w poszukiwaniu ratowniczym.

Same zakupy zostały dokonane w ramach unijnego projektu „Opolskie przeciw COVID-19”, realizowanego przez samorząd województwa i partnerów.