Efektem tego partnerstwa jest zakup samochodu na potrzeby dzieci z tego powiatu, a dokładnie dla wychowanków domów dziecka, tj. placówek w Krasnym Polu i w Głubczycach. Nowy Ford Transit będzie służył m.in. do przewozu dzieci ze szkół do placówek, na wyjazdy integracyjne, wydarzenia kulturalne i edukacyjne czy wyjazdy do lekarza. To wielka pomoc dla tych placówek i wychowawców, wreszcie większa wygoda samych dzieci.
Jak podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła, wszyscy byli pozytywnie zdeterminowani, żeby kupić dzieciom tak nowoczesny samochód. – Takie rzeczy dzieją się tylko wtedy, jak wiemy, jakie są potrzeby mieszkańców. Pieniądze dają pewną możliwość, a dzięki elastyczności w zarządzaniu projektami społecznymi, takie rzeczy się zdarzają – mówi marszałek.
Z nowego pojazdu cieszy się także starosta głubczycki Piotr Soczyński, który mówi, że powiat nie miał możliwości finansowych zakupu takiego pojazdu. – Tylko dzięki możliwościom stworzonym przez marszałka i dyrektor Gabruk mieliśmy możliwość sfinansowania z projektu ROPS-u tego pojazdu. A mało kto wie, że wyjazdy dzieci z domu dziecka to nie tylko wyjazdy na wycieczki i do szkoły, to często także interwencje nocne czy dowozy dzieci na terenie całego kraju. Tym bardziej cieszy ten zakup, bo to przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci, które mamy pod swoją opieką – dodaje starosta.
Dyrektor placówki w Krasnym Polu Agnieszka Klein dodaje zaś, że dziś spełniło się marzenie dzieci, które przebywają w jej placówce. – Pozwoli nam to nie tylko na wypełnianie naszych zadań statutowych, ale właśnie spełnianie marzeń dzieci. Bardzo lubimy podróżować, bardzo lubimy zwiedzać i dzięki nowemu pojazdowi będziemy mogli codziennie wywoływać uśmiechy na twarzach naszych dzieci – podkreśla z uśmiechem.
Agnieszka Gabruk, dyrektor ROPS w Opolu informuje, że w ramach wspomnianego projektu zakupiono jeszcze dwa inne auta, które już dziś wożą wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych w powiatach prudnickim i oleskim. – Ten projekt wdrażany jest w ROPS-ie od 2016 roku, a realizujemy go z gminami, z powiatami i organizacjami pozarządowymi – mówi. Podkreśla, że auto to tyko część projektu w powiecie głubczyckim. – Dzieci przebywające w pieczy zastępczej w tym powiecie otrzymały dużo większe wsparcie, także merytoryczne, psychologiczne, w zakresie socjoterapii, ale także w zakresie rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami – wymienia. Łączna wartość zadań zrealizowanych w projekcie w powiecie głubczyckim to niemal 300 tysięcy złotych.
źródło: opolskie.pl