Bezpłatne leczenie bezpłodności w województwie opolskim
12 czerwca 2023Nowa jakość w obsłudze inwestorów w Opolskiem
26 czerwca 2023Śpiewają, tańczą, realizują się w sztukach teatralnych, literaturze, promują twórczość ludową i sztuki wizualne. Pięćdziesiąt „Marszałkowskich Talentów” to wszechstronni, aktywni i niezwykle zdolni Opolanie, którzy swoją twórczością ubogacają województwo opolskie. Właśnie otrzymali stypendia.
Stypendia „Marszałkowskie Talenty” przyznawane są od roku 2017. Na wyjątkowej scenie Święta Województwa w Mosznej z rąk marszałka otrzymało je kilkudziesięciu stypendystów. To osoby w różnym wieku, na różnych etapach swojego życia twórczego. Łączy ich jednak jedno – ponadprzeciętne umiejętności w różnych sferach szeroko pojętej kultury i pomysł na kolejne działanie.
Wśród nich był m.in. Mateusz Gędek. Można powiedzieć, że artysta dorastał na opolskiej scenie. Zaczynał swoją przygodę ze śpiewem jako bardzo uzdolnione dziecko. Muzyk otrzymał stypendium na przedsięwzięcie pn. „Kompozycja muzyki i tekstów do nowych utworów”. – Z opolską sceną jestem już zaznajomiony. Miałem już okazje występować w opolskim amfiteatrze oraz w Zamku w Mosznej. To zdobyłem ogrom doświadczenia i wracam tu z sentymentem. Województwo opolskie bardzo wspiera mnie w moich działaniach. Trudno powiedzieć, czy byłbym w stanie sam sobie zapewnić optymalne warunki i możliwości rozwoju. Na pewno nie zadziałoby się to w takim tempie, jak dzieje się teraz. Jestem wdzięczny, że mogę się realizować i zaznaczać swoją obecność na rynku muzycznym – przyznał.
Agnieszka Zyskowska – Biskup jest aktorką Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Wsparcie otrzymała na przedsięwzięcie: „CZEKANIE TO SZTUKA” – projekt teatralny. – Stypendium wesprze mnie w realizacji własnych, twórczych projektów i pomysłów, które się kłębią w każdym artyście. Każdy z moich kolegów aktorów ma mnóstwo pomysłów. Takie stypendium daje nam szansę i środki, aby to zrealizować, dotrzeć do widzów, którzy na co dzień do nas przychodzą. W tej chwili prowadzę warsztaty połączone z moją autoprezentacją w formie teatru fotografii, która będzie jednocześnie wystawą i albumem – wyjaśniła.
Jego pasją jest taniec. Towarzyszy mu od dzieciństwa, w sumie już 12 lat. – Swoje pierwsze kroki zaczynałem od cheerleadingu. Aktualnie tańczę jazz i modern balet – wyjaśnił Markus Gonsior, stypendysta pochodzący z Ligoty Bialskiej koło Białej. Jak przyznał, to duże wsparcie. – Koszty zawodów i turniejów są bardzo wysokie. Mamy możliwość startowania w mistrzostwach świata i zawodach międzynarodowych, z uwagi na duże koszty, często musimy z nich rezygnować – przyznał. Markus otrzymał stypendium w kategorii „Taniec” na przedsięwzięcie „Opolskie kolaże” – projekt choreograficzny.
Marek Kot to ubiegłoroczny stypendysta. Miniony rok był dla niego bardzo udany. – Jestem tutaj, aby przedstawić moje osiągnięcie. Napisałem książkę „Tajemnice Kominiarza”, którą wydałem trzy dni temu i promuję tutaj podczas Święta Województwa. Są to 22 opowieści, które powstały na podstawie moich doświadczeń w pracy. Opisałem je bardzo głęboki i osobisty dla mnie sposób. Książkę uzupełniają ilustracje artysty malarza Janusza Motylskiego. Świetna okładka, zachęcam do nabycia. Dziękuję za wsparcie i za stypendium, które otrzymałem rok temu na tej scenie – podsumował.
Stypendia na scenie wręczyli marszałek województwa Andrzej Buła oraz wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Jak przyznał wicemarszałek, na pięknej opolskiej scenie możemy poszczycić się wieloma uzdolnionymi mieszkańcami, którzy z dumą reprezentują nasze województwo.
– 25 lat obrony województwa to pewien symbol. Jestem przekonany, że po tym ćwierćwieczu, nikt z nas nie dałby sobie odebrać tego, aby nazywać się opolaninem czy opolanką. Nikt nie chciałby, aby nasi sportowcy czy artyści występowali bez napisu “Opolskie”. Jesteśmy wyjątkowi, nasza suwerenność jest niepowtarzalna – mówił Zbigniew Kubalańca.
Każdy z 50 stypendystów otrzyma wsparcie w kwocie 7 600 zł, wypłacane w trakcie trwania zadania.
źródło: opolskie.pl