Znamy liderów zmian wśród opolskich samorządów
14 stycznia 2024Opolskie 20 lat w Unii Europejskiej – spotkanie w powiecie strzeleckim
28 stycznia 2024Otwarta Europa od dwóch dekad sprzyja nawiązywaniu kontaktów, partnerstw regionalnych i przyjaźni pomiędzy mieszkańcami. Dlatego też podczas inauguracji świętowania 20-lecia obecności Polski w UE nie mogło zabraknąć regionów partnerskich województwa opolskiego.
Europa stała się dla nas otwarta, zniknęły fizyczne granice państw, ale i też staliśmy się bardziej otwarci jako ludzie. Nawiązały się partnerstwa regionalne pomiędzy województwem opolskim a regionami europejskimi, współpracujemy w ramach Porozumienia Czterostronnego, współpracują przedsiębiorcy, uczelnie, kluby sportowe, wymieniamy się doświadczeniami w sferze kultury i turystyki.
– Dwie dekady temu zostaliśmy zaproszeni do wspólnoty europejskiej i staramy się jak najlepiej wykorzystać wszystko, co oferuje nam otwarta Europa wspólnych wartości i celów. Towarzyszymy sobie w ważnych momentach, pomagamy, integrujemy i wspieramy – mówił podczas spotkania z partnerami marszałek Andrzej Buła.
Jak dodał, Unia Europejska zmieniła krajobraz Polski i województwa opolskiego. Umiejętnie korzystamy z dobrodziejstw funduszy europejskich, realizujemy tysiące projektów, zarówno tych infrastrukturalnych, jak i pozwalających rozwijać kompetencje i wspierać obszar społeczny. – Każda perspektywa unijna była momentem negocjacji nowych warunków, także wymagała od nas zmiany mentalności w kwestii funduszy i ich wykorzystania. Pojawiło się hasło bioróżnorodność, strategie niskoemisyjne, gospodarka innowacyjna. To wymagało od nas pewnych refleksji – przyznał marszałek.
Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu Edward Wąsiewicz zauważał, że czujemy się częścią wspólnej Europy, mamy wspólne cele i tradycje, staliśmy się otwarci, demokracja wymaga kompromisu. Jak dodał, ważne, żeby stawiać na ludzi młodych, którzy są naszą przyszłością. – Przykład Austrii udowadnia, że ludzie przekonali się do UE. Poparcie dla Unii w tym kraju jest dużo wyższe niż w momencie wstąpienia i wciąż rośnie. Cieszę się, że Województwo Opolskie jest partnerem Styrii – najbardziej innowacyjnego regionu w Europie. Warto tu wspomnieć, że 80% studiujących w Austrii to obcokrajowcy – wyjaśnił dyplomata.
Południowi sąsiedzi na wyciągnięcie ręki
Spontaniczna wycieczka do Czech, obiad w czeskiej gospodzie, wypad rowerowy z Głuchołaz na stronę czeską – dla mieszkańców województwa opolskiego Czechy, zarówno pod względem mentalności, jak i odległości, są bliskie. Potwierdzają to włodarze krajów: Ołomunieckiego oraz Morawsko-Śląskiego, którzy w turystyce przygranicznej upatrują dużego potencjału.
– Dzięki wspólnym projektom widzimy ruch turystyczny, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Odbywają się wspólne wystawy, inicjatywy kulturalne i turystyczne. Te 20 lat to dobry początek kolejnych pięknych lat we wspólnocie –mówił Josef Suchánek, hetman Kraju, Ołomunieckiego. Jan Krkoška, hetman kraju Morawsko-Śląskiego, także zauważał, że kwitnie współpraca przygraniczna. – To ona pozwala rozwijać się tym obszarom. Zależy nam na pobudzeniu ruchu turystycznego. Korzystamy z Interregu, zależy nam na dbaniu o kulturę i historię po obu stronach granicy – dodał.
źródło: opolskie.pl