fbpx

Znamy liderów zmian wśród opolskich samorządów

Druga edycja Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej – Opolskie
8 stycznia 2024
#Opolskie20latwUE wraz z zagranicznymi partnerami
21 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Znamy liderów zmian wśród opolskich samorządów

Znamy liderów zmian wśród opolskich samorządów

Podczas uroczystej gali poznaliśmy wyniki kolejnej edycji rankingu gmin województwa, organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej przy współudziale Urzędu Statystycznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Patronem honorowym tego wydarzenia był Marszałek Województwa Opolskiego.

Jak mówił wiceprezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Marcin Smala, ranking organizowany jest we wszystkich regionach po to, aby promować dążenia gmin do idei zrównoważonego rozwoju. – Stąd m.in. taki dobór wskaźników, branych pod uwagę przy wyłanianiu zwycięzców – mówił. Marszałek województwa Andrzej Buła podkreślał, aby nie traktować tego rankingu w kategoriach rywalizacji, ale czynnika motywującego do zmian i rozwoju.

Wśród wskaźników, jakie brali pod uwagę autorzy rankingu, były m.in. średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach, wydatki inwestycyjne na 1 mieszkańca, wskaźnik zadłużenia budżetów gmin, średnie wydatki z Unii Europejskiej na finansowanie projektów unijnych. To także liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON, wyniki egzaminów ósmoklasisty, saldo migracji, wydatki gmin na kulturę, oświatę i sektor pozarządowy, mieszkania oddane do użytku czy odsetek mieszkańców korzystających z sieci kanalizacyjnej.

W regionie liderem wśród samorządów został po raz kolejny Brzeg, ale liderami zmian są m.in. Krapkowice, Walce i Dąbrowa. Jak podkreśl burmistrz Krapkowic, Andrzej Kasiura, to jest efekt pracy całego zespołu, pewnych zmian w zarządzaniu czy konstruowaniu budżetu. – Chcemy, żeby to był taki dobry impuls na przyszłą kadencję. Mamy dużo zadań planowanych i chcemy się do nich dobrze przygotować. Cieszę, że te obiektywne rankingi pokazują, że nasze działania przynoszą efekty – mówił burmistrz. – Rozwój zrównoważony to przede wszystkim rozwój odpowiedzialny, partnerski, to jest wzajemne rozumienie się samorządu, biznesu i mieszkańców, a przede wszystkim zrozumienie wszystkich potrzeb mieszkańców – dodawał natomiast wójt gminy Walce Marek Śmiech. Wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek także podkreślała, że wszystkie działania gminy skierowane są na mieszkańców. – Rozwijamy się w dziedzinie kultury, w dziedzinie inwestycji, ogromy nacisk kładziemy na działania miękkie, społeczne – wymieniała pani wójt. Wydatki inwestycyjne gminy w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły kilkukrotnie, powstał żłobek i nowe przedszkole, są nowe i przebudowane drogi łączące miejscowości gminy.

Wszystko o rankingach gmin, organizowanych przez FRDL, na stronie https://frdl.org.pl/rankingi-gmin/rankingi-gmin-1

źródło: opolskie.pl