fbpx

Palić drewnem czy nie? Aktualności z Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Nowe linie kolejowe na Mazowszu? Samorząd województwa zgłasza trzy projekty do programu Kolej +
24 listopada 2021
Samorząd Mazowsza wspiera mazowiecką piłkę nożną
8 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Palić drewnem czy nie? Aktualności z Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Komisja Ochrony Środowiska i zaproszeni aktywiści dyskutowali nad zapisami projektu uchwały antysmogowej dotyczącymi odnawialnych źródeł energii. Radni zaopiniowali również projekt budżetu województwa na 2022 rok.

Komisja  rozmawiała na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jakim jest drewno, w ogrzewaniu domów w związku z pracami nad uchwałą antysmogową. Głos w dyskusji zabrali przedstawiciele organizacji pozarządowych: Krzysztof Woźniak z Polskiego Forum Klimatycznego, Krzysztof Motel z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki i Piece”; Dariusz Marciniak z miesięcznika Kominki i Piece; Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego; Wojciech Racięcki z Polskiego Alarmu Smogowego Podkowa Leśna; Piotr Siergiej z Warszawskiego Alarmu Smogowego; Jan Zapora z Cechu Zdunów Polskich oraz Marcin Popkiewicz i Paulina Mroczkowska.

Zakazywać palenia biomasą czy nie

Większość prelegentów była zgodna co do tego, że urządzenia powodujące smog należy eliminować. Dopuszczenie spalania drewna mogłoby być możliwe tylko w urządzeniach posiadających normy ekoprojektu.

– Przeanalizujemy Państwa wnioski (…). Zobowiążę departament, żeby odniósł się do tych wszystkich rzeczy, spróbujemy zorganizować komisję, żeby to jeszcze przegadać, zastanowić się i podjąć uchwałę idącą do przodu, ale też dającą szansę ekonomiczną na to, żeby te źródła ciepła wymienić. Jest perspektywa unijna dla Mazowsza na tę chwilę bardzo obiecująca. Myślę  (…) że w obszarze ochrony środowiska na Mazowszu uda nam się zrobić coś dobrze, porządnie z dużym postępem dla ochrony przyrody i powietrza – podsumował spotkanie przewodniczący komisji Mirosław Augustyniak.

Projekt budżetu na 2022 rok

Komisja zaopiniowała projekt budżetu województwa mazowieckiego na 2022 rok w obszarze jej działania. Na zadania z zakresu polityki ekologicznej oraz odpadów przewidziano 42,8 mln zł. Środki te przeznaczone będą m.in. na:

– Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców – 1 mln zł,

-Mazowiecki Instrument Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – 6 mln zł,

-Mazowsze dla Czystego Powietrza – 6 mln zł,

-Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego – 10 mln zł,

-Kampania informacyjna dotycząca czystego powietrza – 3,2 mln zł,

-Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – 6,1 mln zł.

Komisja negatywnie zaopiniowała poprawkę zgłoszoną przez radnego Bartosza Wiśniakowskiego (wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska), dotyczącą utworzenia mazowieckiego instrumentu wsparcia transformacji energetycznej. Celem instrumentu ma być dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego z Mazowsza w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania gotowości realizacyjnej projektów dotyczących efektywności energetycznej, które będą niezbędne w absorbcji funduszy europejskich.

Źródło: mazovia.pl