fbpx

Piękna Wieś Opolska. Komisja konkursowa oceni zgłoszenia

Nowoczesne technologie w leczeniu zawałów serca na Opolszczyźnie
2 lipca 2021
ogień
Opolskie wspiera wymianę starych pieców
15 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Piękna Wieś Opolska. Komisja konkursowa oceni zgłoszenia

Jedenaście wsi i trzynaście projektów odnowy wsi to tegoroczne zgłoszenia do konkursu Piękna Wieś Opolska. Komisja konkursowa właśnie ruszyła w teren, żeby na miejscu przyjrzeć się zgłoszeniom.

 

Zarząd województwa opolskiego ogłosił ten konkurs już po raz dwudziesty czwarty.  Jego celem jest wyłanianie i promowanie najlepszych wzorców działania w wiejskich społecznościach naszego regionu. Konkurs, który na trwałe wpisał się w kalendarz organizowanych przedsięwzięć, umożliwia wyłonienie najaktywniejszych społeczności lokalnych, które w najpiękniejszych wsiach są motorem ich rozwoju. – Ta zdrowa rywalizacja sołectw i ich liderów trwa już 24 lata. Patrząc wstecz na uczestników konkursu śmiało można powiedzieć, że są to sołectwa sukcesu, bo już samo przystąpienie do konkursu jest wyrazem wiary w swoje siły i dumy ze zrealizowanych projektów – mówi członek zarządu województwa i zarazem przewodniczący komisji konkursowej Antoni Konopka.

 

O tytuł najpiękniejszej wsi w regionie walczą w tym roku: Stare Olesno z gminy Olesno, Sidzina z gminy  Skoroszyce,  Otmice z gminy Izbicko, Stobrawa z gminy Popielów, Uszyce z gminy Gorzów Śląski, Mochów z gminy Głogówek, Gościce z gminy Paczków,  Narok z gminy Dąbrowa,  Różyna z gminy Lewin Brzeski,  Niezdrowice z gminy Ujazd i Dąbrówka Górna z gminy Krapkowice. Przypomnijmy, że ten zaszczytny tytuł w roku 2020 otrzymała Dąbrowa.

Doceniając starania sołtysów i liderów wiejskich, zarząd województwa zaplanował w tym roku nagrody dla każdego uczestnika konkursu. Umożliwiono również zgłoszenie dwóch wsi z jednej gminy do kategorii „Najpiękniejsza wieś”. – Liczymy, że wprowadzone zmiany spełnią oczekiwania mieszkańców opolskich wsi i zachęcą do jeszcze większej aktywności – dodaje Antoni Konopka. Sołectwo, które wygra rywalizację o tytuł najpiękniejszej wsi, może liczyć na nagrodę w wysokości 18 000 zł. Mieszkańcy wsi, która wygra w kategorii „najlepszy projekt odnowy”, otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 zł.

Komisja jest już po pierwszych wizytacjach zgłoszonych wsi i projektów. Jej członkowie byli już w Uszycach i Starym Oleśnie, które pretendują do miana najpiękniejszej wsi, poznali też dwa projekty – Farską Stodołę w Starych Budkowicach i zagospodarowany plac przy Wiejskim Centrum Kultury w Starym Oleśnie. Harmonogram kolejnych wyjazdów komisji dostępny jest na stronie https://odnowawsi.opolskie.pl/konkurs-piekna-wies-opolska-2021/.