fbpx
Seminarium w MFiPR o polityce spójności już w czerwcu!
15 maja 2024
Obejrzyj debatę „Samorządy – nowe otwarcie”
17 maja 2024
Pokaż wszystkie

Po majowej konferencji KIGO

Za nami trzydniowa konferencja Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Tematem przewodnim konferencji były zagadnienia związane z realizacją koncepcji budowy zintegrowanych systemów gospodarki odpadami w gminach. ZWRP reprezentował dyrektor biura Jakub Mielczarek.

Konferencja KIGO odbyła się w dniach 2-4 maja 2024. Zaproszeni przez organizatorów goście spotkali się w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w Zawierciu w hotelu Villa Verde.

W ramach uroczystej inauguracji spotkania przedstawiciele organizacji samorządowych zaprezentowali swoje stanowiska w sprawie gospodarki odpadami. Wśród prelegentów był także dyrektor biura Związku Województw RP dr Jakub Mielczarek.

Przedstawiane przez uczestników wydarzenia referaty na temat zintegrowanych systemów gospodarki odpadami przede wszystkim były związane z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów oraz odzyskiem energii i ciepła z odpadów. Poruszono także kwestie prawne oraz dotyczące finansowania zadań w gospodarce odpadami.

Odbyła się także debata pt. „Rozszerzona odpowiedzialność producentów a kaucja”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Metropolii Polskich i Związku Województw RP – ponownie reprezentowane przez Jakuba Mielczarka.

W pierwszym dniu konferencji wśród gości znaleźli się także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Opowiadali oni o planowanych zmianach prawnych i systemowych w gospodarce odpadami oraz o możliwości pozyskiwania środków z NFOŚiGW na działania w gospodarce odpadami.

W drugim dniu konferencji swoje wystąpienia mieli przedstawiciele Ziemski & Partners Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Współnicy Sp. K. Obecna na miejscu Mec. Joanna Kostrzewska poprowadziła prezentację pt. „Kontrola Inspekcji Środowiska – co dalej?”, natomiast Maciej Kiełbus oraz Mec. Konrad Różowicz poruszyli kwestię zmian prawnych wpływających na gospodarkę odpadami.

Kolejna konferencja KIGO już jesienią!

(zdjęcia pochodzą ze strony Krajowej Izby Gospodarki Odpadami).