fbpx
Na Podkarpaciu powstał kosmiczny inkubator
25 lutego 2023
Na Podkarpaciu rusza rozbudowa drogi wojewódzkiej 858
11 marca 2023
Pokaż wszystkie

Podkarpacie na targach Avalon

Rozpoczęły się targi lotnicze Avalon 2023. To największa międzynarodowa wystawa branży lotniczej i kosmicznej w Australii. W tegorocznej edycji bierze udział liczna reprezentacja Podkarpacia. Dziś rozpoczęła się część wystawiennicza. Odbyło się także uroczyste otwarcie naszej ekspozycji, w którym wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

Podkarpacie promuje się na stoisku, które jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa podkarpackiego, Rzeszowa, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Partnerzy, którzy są również obecni na stoisku to: Dolina Lotnicza oraz Agencja Rozwoju Pomorza.

Co niezwykle istotne w targach biorą udział podkarpaccy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele klastra Dolina Lotnicza. Województwo Podkarpackie wsparło udział w wydarzeniu 10 przedsiębiorstwom (z sektora MŚP) reprezentującym obszar „Lotnictwa i Kosmonautyki” – inteligentnej specjalizacji województwaw ramach projektu własnego RPO WP 2014-2020 „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”.

PAIH prowadzi biuro handlowe w Australii i Nowej Zelandii, dlatego honory gospodarza na stoisku pełnił Jakub Wilchelm – kierownik tej placówki, który powitał oficjalnie wszystkich gości.

– Udział w targach Avalon to ważna sprawa dla Podkarpacia i przemysłu lotniczego.Musimy szukać nowych perspektyw, kooperacji dla firm sektora lotniczego i kosmicznego, które nam się bardzo dobrze rozwijają. Organizatorem naszego wyjazdu jest PAIH, wspólnie z POLSĄ, występujemy tu z liczną grupą małych i średnich przedsiębiorstw, którym pomagamy w udziale w tego typu przedsięwzięciach. Gdybyśmy byli sami, byłoby nam trudniej. A dziś z poważnymi instytucjami ten efekt synergii jesteśmy w stanie osiągnąć. Warto być otwartymna nowe rynki, również tak dalekie. Przypomnę, że przemysł lotniczy Australii kooperuje mocno ze Stanami Zjednoczonymi i my w tym łańcuchu dostaw powinniśmy się znaleźć. Dzięki takim spotkaniom mamy szansę, aby to się w pełni zrealizowało – powiedział podczas otwarcia Władysław Ortyl.

Województwo podkarpackie już po raz trzeci jest obecne na targach w Australii i po raz trzeci wspiera udział w tej imprezie przedsiębiorców z Podkarpacia. 

– Od 16 lat Rzeszów wspólnie z Doliną Lotniczą stara się bywać na wszystkich najważniejszych targach lotniczych na świecie. Naturalną konsekwencją jest zrobienie kroku dalej i pojawienie się właśnie tutaj w Australii. To szansa aby ekspansję naszych firm przygotować na kolejne rynki. Nasza wspólna obecność na tym stoisku to najlepszy i najbardziej wiarygodny obraz jak do tej kooperacji jesteśmy przygotowani – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Chciałbym podziękować wszystkim przedsiębiorcom, którzy dotarli na koniec świata. My tworzymy ramy tego przedsięwzięcia, a wy wypełniacie treścią – dodał Michał Wierciński – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej

– Życzę, abyśmy wspólnie wypełnili to stoisko treścią, tą przestrzeń licznymi spotkaniami. Promujmy Polskę, polską innowacyjność – podsumował Łukasz Grabowski – dyrektor PAIH.

Targi Avalon podobnie jak inne tego typu wydarzenia są okazją do spotkań biznesowych lub na szczeblu samorządowym czy politycznym. Wczoraj marszałek Władysław Ortyl rozmawiał z Agatą Utnicką – Chargé d’affaires Ambasady RP w Canberze. Tematów do rozmów nie brakowało, ponieważ dyplomatka pochodzi z Podkarpacia. Wspominała przede wszystkim o szerokim pozytywnym odbiorze polskiego zaangażowania w pomoc dla walczącej Ukrainy. Dzisiaj z kolei marszałek rozmawiał z prezesem Australian Trade and Investment Commission (Austrade) Xavierem Simonetem. Tego typu targi to okazja do zaproszenia kolejnych inwestorów na Podkarpacie. Firma Cablex, z której wiceprezesem spotkał się dziś marszałek, to jedna z dwóch w Australii, która rozważa Podkarpacie jako miejsce rozszerzenia swojej działalności. Zajmuje się produkcją okablowania, specjalnych modułów i podzespołów.

Wieczorem polska delegacja wzięła udział w oficjalnym przyjęciu na zaproszenie Gubernatora Stanu Wiktoria — Lindy Dessau i jej męża Anthony’ego Howarda. Odbyło się ono w Government House oficjalnej rezydencji gubernatora, która znajduje się w Kings Domain w Melbourne, obok Królewskich Ogrodów Botanicznych. Gubernator to formalnie najwyższe stanowisko we władzy wykonawczej stanu Wiktoria.

Avalon 2023 Australian International Airshow and Aerospace & Defense Exposition to globalne wydarzenie biznesowe, obronne i publiczne, przyciągające decydentów z lotnictwa cywilnego, kosmicznego, obronnego i wojskowego całego świata. Od 2019 roku nie było organizowane z uwagi na pandemię covid. W poprzedniej edycji w 2019 roku wzięło udział ponad 171 tys. uczestników z całego świata i prawie 700 firm, a łącznie na ziemi i na niebie prezentowało się prawie 400 samolotów. Tegoroczna ma być największą w dotychczasowej historii. Dla wystawców przygotowano trzy duże hale wystawowe oraz zewnętrzne ekspozycje na obszarze 320 000 metrów kwadratowych. Targi potrwają do 5 marca. Targom towarzyszą również efektowne pokazy lotnicze.

Źródło: podkarpackie.pl