fbpx

Podkarpackie z zatwierdzonym programem regionalnym FEP

Środki na rozwój usług społecznych w Podlaskiem
29 listopada 2022
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka nagrodzony
8 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Podkarpackie z zatwierdzonym programem regionalnym FEP

2 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP 2021-2027). To trzeci region w kraju, po województwach: lubelskim i opolskim, z zatwierdzonym programem regionalnym na lata 2021-2027. To ponad 2,265 mld euro, które wesprą przedsiębiorczość, rynek pracy, badania, zadbają o dobry klimat i środowisko w województwie, poprawią dostępność transportową. Przeznaczone zostaną także na inwestycje w kapitał ludzki, włączenie społeczne, jak również będą stymulować rozwój zrównoważony terytorialnie. Negocjacje FEP 2021-2027 prowadzone były od lipca do października 2022 roku.

 

W konferencji prasowej, podczas której zostały przedstawione najważniejsze informacje dotyczące FEP, wzięli udział: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, Stanisław Kruczek, członek zarządu oraz Wojciech Magnowski – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Budżet programu FEP jest ponad 5% wyższy niż alokacja RPO WP 2014-2020 czyli o kwotę 116 369 754 euro. Jak podkreślił marszałek, teraz ważne jest, aby szybko ruszyć z naborami.

Marszałek Ortyl podkreślał, że na te środki czekają przedsiębiorcy oraz samorządowcy, dlatego już w pierwszej połowie lutego odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego Komitetu Monitorującego FEP. Wówczas zostaną zatwierdzone pierwsze kryteria wyboru projektów i zaraz po tym spotkaniu zostaną ogłoszone pierwsze nabory.

Sukcesem negocjacyjnym programu – jak podkreślał marszałek – jest zgoda Komisji Europejskiej na przeznaczenie środków na infrastrukturę drogową w wysokości 149,5 mln euro, tj. 49% alokacji EFRR na transport ogółem, jak również możliwość realizacji inwestycji z zakresu dróg wojewódzkich stanowiących pośrednie połączenia do sieci TEN-T na obszarach górskich. Udało się również uzgodnić możliwość wsparcia dotacyjnego dla MŚP na obszarach przygranicznych z Ukrainą oraz utrzymać możliwość realizacji projektów dotyczących niestandardowych, indywidualnych rozwiązań w zakresie oczyszczania ścieków na obszarach cennych przyrodniczo.

 

Dyrektor Wojciech Magnowski mówił o podstawowych założeniach nowego programu, który tak jak poprzedni jest dwufunduszowy: 72% czyli 1,634 mld euro pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a 28% czyli 631 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

Fundusze Programu zostaną przeznaczone na realizację następujących priorytetów:

Priorytet 1. Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka (EFRR)

Priorytet 2. Energia i środowisko (EFRR)

Priorytet 3. Mobilność miejska (EFRR)

Priorytet 4. Mobilność i łączność (EFRR)

Priorytet 5. Przyjazna Przestrzeń Społeczna (EFRR)

Priorytet 6. Rozwój zrównoważony terytorialnie (EFRR)

Priorytet 7. Kapitał ludzki gotowy do zmian (EFS+)

Priorytet 8. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (EFS+)

Priorytet 9. Pomoc techniczna (EFRR)

Priorytet 10. Pomoc techniczna (EFS+)

Największy strumień środków zostanie przeznaczony na Priorytet 7 (obejmujący całość wsparcia z EFS + z wyłączeniem RLKS i pomocy technicznej) oraz Priorytet 2 finansowany z EFRR dedykowany energetyce, klimatowi i środowisku.

Więcej: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego – Mamy zatwierdzony program regionalny FEP!

foto: UMWP