fbpx

Podlaskie wzięło udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Nagrodzono zasłużonych dla gospodarki Podlasia
Nagrodzono zasłużonych dla gospodarki Podlasia
4 września 2023
O nowym programie regionalnym w Suwałkach
O nowym programie regionalnym w Suwałkach
19 września 2023
Pokaż wszystkie

Podlaskie wzięło udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Podlaskie wzięło udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
W Podlaskiem fragmenty tej słynnej epopei pozytywistycznej przeczytali w sobotę, 9 września, przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, nauki, duchowieństwa oraz mieszkańcy regionu. 12. odsłona Narodowego Czytania odbyła się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
 
„Nad Niemnem” to społeczno-obyczajowa powieść Elizy Orzeszkowej z 1888 r. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Mówiła o tym Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej.
W tym roku wszyscy będziemy nad Niemnem, wszyscy będziemy towarzyszyć rodzinie Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Przypomnimy sobie historię powstania styczniowego i wiele innych ważnych elementów naszej historii. Serdecznie państwa zapraszam – powiedziała.
 
Zadowolenia z wyboru miejsca wydarzenia nie kryła Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jak zaznaczyła, to zaszczyt i radość, że Narodowe Czytanie już po raz drugi gości w operze.
 
Do lektury „Nad Niemnem” zaproszono m.in. metropolitę białostockiego ks. abp. Józefa Guzdka wraz z przedstawicielem kurii prawosławnej ks. Mateuszem Kiczko, wojewodę Bohdana Paszkowskiego, przedstawicieli podlaskich instytucji kultury i samorządów. Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wziął Wojciech Nowicki, uznany podlaski lekkoatleta, mistrz olimpijski i wicemistrz świata w rzucie młotem.

Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiadał Rafał Supiński – aktor i solista OiFP. Pieśń wprowadzającą wykonała Anna Wolfinger, akompaniował Max Fedorov. Na scenie pojawiły się m.in. kostiumy i rekwizyty z epoki.

W trakcie spotkania, które poprowadził dziennikarz Dominik Sołowiej, można było się zapoznać z bogatą ofertą podlaskich instytucji kultury. Odbył się także kiermasz książek. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent RP.

Główni organizatorzy wydarzenia to Samorząd Województwa Podlaskiego i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Do akcji włączyły się również instytucje wojewódzkie: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Wierszalin w Supraślu, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaski Instytut Kultury, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

źródło: podlaskie.eu