fbpx

Podsumowanie VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych

Podkarpackie: Konkurs „Ci, którzy rozdali życie…”
19 sierpnia 2023
Wizyta dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela na Podkarpaciu
Wizyta dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela na Podkarpaciu
4 września 2023
Pokaż wszystkie

Podsumowanie VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych

Organizatorzy podsumowali VI edycję Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Impreza odbyła się 24 czerwca na mieleckim lotnisku i cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. Na niebie zaprezentowało się aż 75 statków powietrznych. Spotkanie podsumowujące zainicjował marszałek Władysław Ortyl, a gospodarzem była Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła, która odpowiadała za część lotniczą pokazów.

-To jest najlepsza promocja województwa, które przecież lotnictwem stoi. Bardzo się cieszę, że wznowiliśmy pokazy po dłuższej przerwie, a duża liczba widzów, która przybyła na lotnisko, to dowód na to, że tego typu imprezy są bardzo potrzebne. Pokazy lotnicze to duże wyzwanie logistyczne więc chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim instytucjom, które włączyły się w organizację tego wydarzenia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

-To było największe przedsięwzięcie jakie do tej pory mieliśmy okazję organizować. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, co w przypadku imprez lotniczych jest najważniejsze. Dlatego dziękuję wszystkim partnerom, a także instytucjom i firmom, które nas wspierały podczas pokazów. Szczególnie dziękuję wolontariuszom, bez których trudno byłoby przeprowadzić taką imprezę – powiedział Piotr Maciejewski.

Jak dodał, do fundacji spłynęło wiele pozytywnych sygnałów i opinii od wszystkich załóg uczestniczących w pokazach. Większość nie ukrywa, że chętnie przyleciałby do Mielca na… kolejne pokazy.

Za nami niezapomniane lotnicze święto na mieleckim niebie. Jest mi szczególnie miło, że Podkarpackie Pokazy Lotnicze ponownie zawitały do naszego miasta. W imieniu władz miejskich bardzo serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom oraz osobom zaangażowanym w organizację i czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia. Jestem szczególne dumny z postawy mieszkańców, że pomimo niepewnej pogody, po raz kolejny nie zawiedli organizatorów i tak licznie zgromadzili się na mieleckim lotnisku. To wszystko utwierdza mnie w przekonaniu, że takie imprezy są w Mielcu potrzebne i Podkarpackie Pokazy Lotnicze nie mogą mielczan omijać. W Mielcu mówi się o lotnictwie, Mielec kocha lotnictwo, i jak przez dziesięciolecia tak i obecnie Mielec jest ,,lotniczym DNA” naszego kraju – powiedział Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.

Samorząd miasta odpowiadał m.in. za zapewnienie bezpłatnej komunikacji zbiorowej dla wszystkich uczestników imprezy; przygotowanie planu organizacji komunikacji, organizację ruchu, oznakowanie dróg dojazdowych na miejsce wydarzenia oraz przygotowanie parkingów.

Pokazy połączone były z jubileuszem 85-lecia Przemysłu Lotniczego w Mielcu. W związku z tym o dodatkowe atrakcje zadbały Polskie Zakłady Lotnicze. W trakcie pokazów możliwe było przejście przez teren firmy i podziwianie historycznych samolotów produkowanych onegdaj w Mielcu. Również dzięki PZL Mielec widzowie mogli podziwiać na niebie aktualne flagowe produkty firmy czyli śmigłowiec S70i BLACK-HAWK i samolot M28.

Rok 2023 jest rokiem szczególnym – świętujemy 85-lecie przemysłu lotniczego w Mielcu. Podkarpackie Pokazy Lotnicze były najlepszą okazją do świętowania tego jubileuszu, ale też doskonałą formą promocji przemysłu, techniki i lotnictwa wśród młodego pokolenia, do czego w PZL Mielec przywiązujemy szczególną uwagę. Zainteresowanie jakim cieszyły się tegoroczne pokazy kolejny raz potwierdziły, że Mielec i Podkarpacie nierozerwalnie łączą się z lotnictwem. – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

Głównym organizatorem VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych był Samorząd Województwa Podkarpackiego wraz z partnerami: miastem Mielec, spółką Lotnisko Mielec, Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, Portem Lotniczym „Rzeszów-Jasionka”, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A. z Mielca.

źródło: podkarpackie.pl