Marszałek województwa podkarpackiego prosi o solidarność
20 listopada 2020Jak wdrażane są regionalne programy operacyjne
23 listopada 2020W ciągu zaledwie dwóch dni do Copernicusa zgłosiło się 61 osób, które chcą oddać osocze. Ozdrowieńcy są bardzo chętni do pomocy, bo sami przeszli COVID-19 i wiedzą, że to ciężka choroba. Jedną z metod stosowanych w leczeniu najtrudniejszych przypadków jest właśnie podanie preparatu z osocza.
Ozdrowieńcy znajdujący się na Pomorzu, którzy chcą oddać osocze, proszeni są o kontakt telefoniczny z przedstawicielem Copernicusa lub urzędu marszałkowskiego:
- Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), nr tel. +48 572 333 124, adres e-mail: mkulpan@copernicus.gda.pl
- Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), nr. tel. +48 519 542 253, adres e-mail: j.dissarz@pomorskie.eu
Spółka Copernicus pomaga Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w pozyskiwaniu osocza od ozdrowieńców. Aby ułatwić i przyspieszyć procedury, w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku przeprowadzana jest wstępna kwalifikacje dawców. Chodzi o znalezienie osób, które przeszły COVID-19 i mają odpowiednią ilość przeciwciał w osoczu. Terapia nim wspomaga leczenie ciężko chorych. Przebadanych ma zostać 3 tys. osób. Z informacji uzyskanych w szpitalu na Zaspie wynika, że w ciągu dwóch dni zgłosiło się 61 chętnych do oddania osocza – 30 kobiet i 31 mężczyzn (stan na 19 listopada, godz. 18.30). Ponadto, ok. 10 kolejnych osób, które skontaktowały się, musi jeszcze poczekać od 14 do 28 dni. – To bardzo dużo, jak na tak krótki czas. Odzew przerósł nasze oczekiwania – cieszy się pełnomocnik zarządu ds. diagnostyki laboratoryjnej Małgorzata Kulpan.
Wszyscy, którzy chcą oddać osocze, powinni skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z pracownikiem szpitala lub urzędu marszałkowskiego. Najpierw przechodzą wstępną kwalifikację. – Pytam takie osoby, czy są ozdrowieńcami, czy mają wyniki badania PCR i czy określono im przeciwciała – tłumaczy Małgorzata Kulpan. – Następnie otrzymują e-maila z ankietą do wypełnienia dotyczącą m.in. przebiegu choroby COVID-19 (chodzi m.in. o: kontakt z zakażonym, kiedy byli zakażeni, przebieg i objawy choroby, wynik testu PCR) oraz zaproszeniem na badanie laboratoryjne w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku – dodaje Kulpan. Zostaje wyznaczony konkretny dzień i godzina tak, aby uniknąć tłoku. Od ozdrowieńców w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku pobierana jest krew w celu oznaczenia ilości przeciwciał. Pierwszy termin, kiedy będą badani ozdrowieńcy przypada 24 listopada. – Badanie trwa mniej więcej tyle samo, ile pobranie krwi, ale z uwagi na pandemię i zachowanie zasad epidemiologicznych pacjenci są rejestrowani co 15 min – wyjaśnia pracownica szpitala na Zaspie. Ozdrowieńcy otrzymują wynik swojego badania i informację, że powinni zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pracownicy RCKiK przeprowadzają kolejną weryfikację i na podstawie uzyskanych informacji oraz badań, decydują o tym, kto może zostać dawcą osocza (rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.15-12.30).
Osocze można również oddać w terenowych oddziałach RCKiK w Kościerzynie (rejestracja do oddania w godz. 7.15-12.30), Gdyni-Redłowie (rejestracja do oddania osocza w godz.7.15-12.30), Kartuzach (rejestracja do oddania w godz. 7. 00-11.30) i Wejherowie (rejestracja do oddania osocza w godz. 7.00-10.30). Ponadto, w oddziałach terenowych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Kwidzynie istnieje możliwość oddania przez ozdrowieńców krwi pełnej (450 ml).
Osocze może oddać ozdrowieniec, u którego minęło co najmniej 28 dni od ustania objawów choroby COVID-19 lub zakończenia izolacji (bez wykonywania testu PCR). Dawcą może być też osoba, u której stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG i u którego minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania testu PCR).
Co ważne, osocze pobierane jest od osób między 18. a 60. r. ż., które czują się dobrze i ważą co najmniej 50 kg. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią i jej składnikami, nie cierpią z powodu przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca, a także kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA.
RCKiK od kilku miesięcy apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o oddawanie osocza. Pobieranie osocza trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml. Zabieg wykonuje się w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza. Z osocza przygotowywany jest specjalny preparat, który podawany jest chorym. Ma zneutralizować wirusa i wesprzeć układ odpornościowy w walce z SARS-CoV-2. Wcześniej terapia osoczem stosowana była m.in. w leczeniu chorych na SARS, MERS czy Ebola.
Niezbędne informacje dotyczące osocza są zamieszczone na stronie https://krew.gda.pl/