fbpx

Pomorskie wsie pięknieją! To m.in. zasługa Aktywnego Sołectwa Pomorskiego

Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci na gdańskiej Zaspie otwarty
Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci na gdańskiej Zaspie otwarty
1 kwietnia 2024
O Interregach w Gdańsku
10 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Pomorskie wsie pięknieją! To m.in. zasługa Aktywnego Sołectwa Pomorskiego

Pomorskie wsie pięknieją! To m.in. zasługa Aktywnego Sołectwa Pomorskiego

W sumie 30 sołectw otrzymało dofinansowanie w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego. Umowy zostały podpisane, a symboliczne plakietki-czeki wręczone. Teraz wyróżnione miejscowości mają czas na prace budowlane i wybrane inwestycje. Ich efekty zobaczymy już jesienią. Łącznie na wszystkie projekty samorząd województwa przeznaczył prawie 600 tys. zł.

Umowy na dofinansowanie małych projektów w sołectwach zostały podpisane 5 kwietnia 2024 r. W Gdańsku z przedstawicielami gmin spotkali się marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, a w Pelplinie i Starym Polu członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.

Najpierw było ogłoszenie konkursu, potem weryfikacja nadesłanych zgłoszeń. Na lutowej sesji Sejmik Województwa Pomorskiego zadecydował o przyznaniu gminom dofinansowania na realizację projektów w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego. W piątek 5 kwietnia 2024 r. przedstawiciele samorządów z pomorskich gmin spotkali się w Gdańsku, gdzie podpisali umowy oraz odebrali pamiątkowe plakietki-czeki.

– Wiem, że dla większości kwoty 20 tys., bo takie dofinansowanie przyznaliśmy 30 gminom, nie robią wrażenia, ale zapewniam, że dla nas jest to bardzo ważne. Jako samorząd województwa doceniamy rolę sołectw. A dla lokalnych społeczności inwestycje realizowane w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego mają wielkie znaczeniemówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dla rozwoju naszych małych ojczyzn liczą się nie tylko wielkie inwestycje – podkreślał.

W tegorocznej edycji ASP dofinansowanie przyznano 30 sołectwom. Są to: Sadłuki, Kętrzyno, Niezabyszewo, Ząbrowo, Miradowo, Rożental, Marynowy, Maszewo Lęborskie, Mortąg, Swornegacie, Miechucino, Giemlice, Karpiny, Łaszka, Morany, Bolesławowo, Gotlep, Banino, Sylczno, Brzezie, Budowo, Trzcińsk, Karsin, Starzyno, Mosiny, Żychce, Benowo, Rotmanka, Jeleńska Huta i Parszewo. Jakie inwestycje powstaną dzięki wsparciu samorządu województwa? To np. strefa relaksu w Baninie, siłownia zewnętrzna w Brzeziu czy modernizacja placu zabaw w Jeleńskiej Hucie. W jednej ze wsi powstanie plac do gry w petanque oraz szachy przestrzenne.

Aktywne Sołectwo Pomorskie

Czym tak naprawdę jest Aktywne Sołectwo Pomorskie?

– To jeden z programów samorządu województwa pomorskiego, w którym przekazujemy wsparcie na małe, lokalne inwestycje integrujące społecznośćopisuje Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Wspólne inicjatywy realizowane na obszarach wiejskich województwa pomorskiego nie tylko wzmacniają tożsamość i integrację lokalną, ale w dużej mierze służą poprawie ładu przestrzennego i podniesieniu atrakcyjności tych obszarów – dodaje.

Pamiętajmy, że małe projekty lokalne sprzyjają tworzeniu przestrzeni publicznych dla miejscowych wspólnot, a w rezultacie umacnianiu kontaktów społecznych. Tegoroczne ASP to już siódma edycja programu. Łącznie w poprzednich edycjach na realizację ponad 400 projektów samorząd województwa przeznaczył ok. 2,5 mln zł.

– Zapraszam wszystkich do ich odwiedzenia i przekonania się na własne oczy, jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się pomorska wieś, jak wypiękniała – zaprasza Józef Sarnowski.

Tegoroczne projekty muszą zostać zrealizowane do końca 2024 r.

pomorskie.eu