Pociąg Europejski, czyli ósma hybryda dla Pomorza Zachodniego, już na trasie
15 czerwca 2022Zmiany klimatyczne. Potrzeba jest większa rola samorządów
27 czerwca 2022Na ten moment od dawna czekali uczniowie i grono pedagogiczne Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu. Przy ul. Bankowej 13 powstały nowoczesne warsztaty do praktycznej nauki zawodu jak spawacz czy ślusarz. Inwestycja to jeden z kluczowych projektów realizowanych na ziemi wałeckiej z pomocą eurofunduszy w ramach kontraktu samorządowego nazwanego „Metalową Dźwignią Regionu”. Uroczyste otwarcie nowej edukacyjnej przestrzeni odbędzie się we wtorek, 28 czerwca 2022 roku. Udział w niej wezmą członkowie Zarządu Województwa Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.
Efektem zakończonej inwestycji jest nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek szkolny. Ulokowanie w nim warsztatów to szansa na praktyczną naukę dla przyszłych spawaczy, murarzy, elektryków, ślusarzy i mechaników. Modernizacja, a dokładnie remont i nadbudowa dotychczasowego obiektu sprawiła, że znalazły się w nim działy budownictwa i obróbki metalowej, stanęły nowe tokarki, frezarki oraz maszyny sterowane numerycznie, a także stworzono całkowicie nowy dział – diagnostykę pojazdów samochodowych. Odtąd 400 uczniów kształcących się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu będzie to czynić w warunkach na miarę XXI wieku oraz zgodnie z regionalnymi specjalizacjami Pomorza Zachodniego. Uruchomienie nowej edukacyjnej przestrzeni to także dobre wieści dla lokalnego biznesu i [przedsiębiorców, którzy będą mogli nawiązać ściślejszą współpracę z wałecką szkołą.
Całość inwestycji, którą od połowy 2020 roku prowadziło starostwo powiatowe w Wałczu oraz dyrekcja PCKZiU, kosztowała prawie 9,5 mln zł. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z unijnej puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 wsparł przedsięwzięcie kwotą ponad 6 mln zł. Środki przeznaczono na przygotowanie dokumentacji, prace budowlane, nadzór inwestorski i zakup wyposażenia.
Przedsięwzięcie realizowane było w ramach 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.9 „Infrastruktura szkolnictwa zawodowego w ramach Kontraktów Samorządowych”.