fbpx

Ponad 78 mln euro z funduszy unijnych na lokalne grupy działania

Obradowali radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1 stycznia 2024
Premierowy pokaz filmu „Powstaniec 1863”, którego partnerem jest woj. podlaskie
Premierowy pokaz filmu „Powstaniec 1863”, którego partnerem jest woj. podlaskie
14 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Ponad 78 mln euro z funduszy unijnych na lokalne grupy działania

Ponad 78 mln euro z funduszy unijnych na lokalne grupy działania

Turystyka, kultura, edukacja, usługi społeczne, rozwój innowacji, cyfryzacji i przedsiębiorczości – m.in. na te cele 13 lokalnych grup działania z Podlaskiego otrzyma wsparcie unijne na realizację strategii rozwoju. W czwartek, 4 stycznia, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski podpisali umowy z ich przedstawicielami w sprawie dofinansowania.

Gratuluję wszystkim lokalnym grupom działania dobrze przygotowanych strategii, które uwzględniają potrzeby naszych mieszkańców, przede wszystkim z tych mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich. To bardzo ważne, abyśmy ideę zrównoważonego rozwoju realizowali w praktyce, a nie tylko o niej mówili – zauważył marszałek. – Teraz wszystko w państwa rękach. Zaczynamy ciężką pracę, aby za państwa pośrednictwem te pieniądze trafiły do mieszkańców i jak najefektywniej pracowały dla regionu.

Jak przypomniał marszałek, wsparcie na realizację strategii to element Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS), wprowadzonego przez Komisję Europejską w perspektywie 2014-2020. Jest to koncepcja rozwoju terytorialnego, wdrażanego przez lokalną grupę działania (LGD) na podstawie lokalnej strategii rozwoju (LSR).

– Bardzo cenimy takie oddolne inicjatywy. W waszych strategiach było widać, że wiecie, jak wesprzeć naszych mieszkańców. I to nie tylko w tak popularnych działaniach, jak odnawialne źródła energii, ale i w takich obszarach, jak rewitalizacja czy turystyka. Dziękuję w imieniu całego zarządu – podkreślił Artur Kosicki.

W poprzedniej perspektywie finansowej tylko w dwóch województwach: podlaskim i kujawsko-pomorskim RLKS był realizowany z wielu funduszy (z programu regionalnego, zarządzanego przez samorząd województwa i funduszy na wsparcie obszarów wiejskich). W tym rozdaniu unijnych pieniędzy RLKS jest w ten sposób prowadzony już w 10 województwach, w tym oczywiście – w podlaskim.

A spośród 13 LGD, które zgłosiły strategie, cztery są nowymi grupami, natomiast pozostałych 9 funkcjonowało i realizowało lokalne strategie rozwoju w perspektywie 2014-2020.

– Jest w tym gronie wiele doświadczonych podmiotów, ale są i nowe. Liczę, że wasza praca zaowocuje jak najlepiej, z korzyścią dla regionu – ocenił Artur Kosicki.

Pieniądze na realizację strategii pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (50,5 mln zł), zarządzanego przez samorząd województwa, oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i inicjatywy LEADER (28,1 mln euro).

źródło: podlaskie.eu