fbpx
Studenci medycyny jako asystenci lekarza – krok w stronę zmian w systemie ochrony zdrowia
18 marca 2025
Studenci medycyny jako asystenci lekarza – krok w stronę zmian w systemie ochrony zdrowia
18 marca 2025
Pokaż wszystkie

Posiedzenie Komisji ds. Dzieci i Młodzieży

W gmachu Sejmu RP odbyło się posiedzenie Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, podczas którego rozpatrywano  informacje dotyczące funkcjonowania systemu pieczy zastępczej w Polsce. W obradach wziął udział m.in. przedstawiciel biura Związku Województw RP.

Głównym tematem posiedzenia była sytuacja osób małoletnich umieszczanych w Domach Pomocy Społecznej oraz Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych, a także planowane zmiany mające na celu reformę systemu opieki nad dziećmi.

W spotkaniu uczestniczyła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak podkreśliła, umieszczanie dzieci w DPS powinno być rozwiązaniem ostatecznym – szczególnie w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – a podstawową formą wsparcia powinna być rodzinna piecza zastępcza. Każdorazowo o umieszczeniu dziecka w DPS decyduje sąd opiekuńczy.

Decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2024 r., powołano Zespół ds. reformy systemu pomocy społecznej, który ma za zadanie dokonać całościowej oceny obecnych rozwiązań. Szczególny nacisk położono na funkcjonowanie instytucji całodobowej opieki. Celem prac zespołu jest doprowadzenie do rezygnacji z umieszczania dzieci w instytucjonalnych formach pieczy.

Podczas dyskusji parlamentarzyści poruszyli m.in. takie zagadnienia, jak:

  • konieczność przeprowadzenia krajowego audytu działań Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej,

  • zalecenia Komitetu Ochrony Praw Dziecka dotyczące wyeliminowania instytucjonalizacji najmłodszych dzieci,

  • propozycję wprowadzenia nowej formy – długoterminowej rodziny zastępczej – do katalogu ustawowych rozwiązań,

  • znaczenie działań legislacyjnych i roli samorządu terytorialnego w realizacji polityki społecznej wobec dzieci.

Komisja podkreśliła pilną potrzebę aktualizacji rejestru instytucji, intensyfikacji działań na rzecz de instytucjonalizacji oraz przygotowania nowych rozwiązań prawnych służących wsparciu rodzinnej pieczy zastępczej.