fbpx
Podlaska Gala Wojewódzka z okazji Dnia Sołtysa
11 marca 2023
Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego
26 marca 2023
Pokaż wszystkie

Powołanie Podlaskiej Rady Kobiet

Tworzy ją 17 kobiet z Podlaskiego. To przedstawicielki m.in.: biznesu, nauki, kultury, samorządu i medycyny, których wspólny głos ma stanowić istotny impuls do działań samorządu województwa. W inauguracyjnym posiedzeniu rady w piątek, 17 marca, w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Podlaska Rada Kobiet ma być organem opiniująco-doradczym i konsultacyjnym. Do jej zadań należeć będzie wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy jakości życia i zwiększenia aktywności obywatelskiej.

–To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę wręczyć dziś paniom powołania do rady. Jest to pierwsza taka inicjatywa w historii podlaskiego samorządu, a trzecia w kraju. Wasz głos, głos kobiet, jest konieczny, potrzebny, wręcz niezbędny – stwierdził marszałek.

Podkreślił, że członkinie rady reprezentują wiele środowisk, mają bogaty dorobek, doświadczenie.

– Posiadacie ogromną wiedzę, tak potrzebną nam, samorządowcom. Ale nie tylko, macie również wspaniałe cechy charakteru. Dziękuję wam i gratuluję. Już niebawem będziemy mogli cieszyć z mądrych i roztropnych decyzji, które będą podejmowane dzięki waszej pomocy – prognozował Artur Kosicki. – Witajcie na pokładzie i zachęcam do współpracy.

Marszałek zaproponował, by jedną z pierwszych spraw, jakimi zajęłaby się rada, była propozycja ogólnopolskich rozwiązań legislacyjnych. Tak, aby funkcjonowanie opiniotwórczych gremiów kobiecych w samorządach było usankcjonowane w polskim prawie. To z kolei przyniesie wiele możliwości, m.in. dofinansowania podejmowanych przez nie działań.

W imieniu nowo powołanej Podlaskiej Rady Kobiet głos zabrała dr Małgorzata Wenclik. Przypomniała, że z inicjatywą utworzenia takiego gremium wystąpiły w październiku ub.r. cztery organizacje społeczne. W swoim wystąpieniu podziękowała marszałkowi województwa za otwartość i szybką reakcję na ten pomysł.

– W Polsce rad kobiet jest 30, ale samorządy wojewódzkie wcale nie przodują w tym rankingu, rady są zaledwie trzy. Myślę, że nasz przykład da pole do popisu innym województwom – mówiła dr Małgorzata Wenclik. – Kobiety z Podlaskiego są naprawdę świetną marką, którą trzeba promować. Jesteśmy aktywne, dobrze wykształcone i, jak wskazuje Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030, będziemy żyły przynajmniej 80 lat. Cieszę się, że w tym gronie są kobiety, które będą dbały zarówno o nasz rozwój duchowy, jak i o nasze zdrowie – dodała.

źródło: podlaskie.eu