Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego
9 listopada 2021Remonty drogowe w regionie wamińsko-mazurskim
30 listopada 2021Projekt samorządu województwa „CoperniCoin” został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Skrzydła IT w Administracji” w kategorii e-Kultura i e-Edukacja.
Ideą konkursu jest wyróżnienie instytucji, które poprzez wdrożone projekty informatyczne ułatwiły dostęp do usług publicznych lub poprawiły jakość obsługi i komunikację na linii urząd – obywatel, co pozytywnie wpłynęło na wizerunek polskiej e-administracji oraz promocja projektów, które pod względem sposobu realizacji i osiągniętych wymiernych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania.
Zobacz: Skrzydła IT w Administracji – Nagrody za wznoszenie polskiej e-administracji na najwyższy poziom
„Skrzydła IT w Administracji” przyznawane są w pięciu kategoriach: e-Administracja, e-Kultura i e-Edukacja, e-Usługi dla obywatela, oprogramowanie do obsługi urzędu oraz narzędzia do komunikacji z obywatelami.
W kategorii e-Kultura i e-Edukacja, w którym zgłaszane były projekty wspierające rozwój kultury i edukacji, przeznaczone dla mieszkańców danego regionu lub jednostek podległych samorządowi, zwyciężył „CoperniCoin”.
Samorząd regionu Warmii i Mazur w dzień 546. urodzin Mikołaja Kopernika wygenerował okolicznościowy token CoperniCoin. Oficjalną premierę w Olsztynie miał cały system promocji Szlaku Kopernikowskiego wraz z platformą wymiany tokenu na nagrody rzeczowe.
Nowatorskie przedsięwzięcie rozpoczęło nową erę promocji dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych. Nikt w Polsce nie stosował technologii blockchain do tego rodzaju działań.
Tokeny wygenerowane zostały w oparciu o blockchain publiczny przy wykorzystaniu platformy Waves, gdzie transakcje, zdarzenia są potwierdzane przez węzły co wpływa na koszt i szybkość działania. Dodatkowo fakt niewykorzystywanie tzw. „koparek”, które generują duże zużycie energii w celu potwierdzenia transakcji, daje „efekt ekologiczny”.
Pod pojęciem CoperniCoin rozumiemy token okolicznościowy oparty na technologii blockchain. Jest to wirtualny żeton uprawniający do wymiany na odpowiednio „wycenione” nagrody. Wraz z platformą wymiany Copernicoin.pl został wprowadzony w celu promocji dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych. Ma być narzędziem komunikacji pomiędzy samorządem, który jest odpowiedzialny za dziedzictwo kulturowe, a mieszkańcami i turystami.
CoperniCoina można zdobyć na wiele sposobów, m. in. odwiedzając miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem na Szlaku Kopernikowskim, za udział w wydarzeniach mu poświęconych, aktywność w mediach społecznościowych, udział w konkursach tematycznych.
Prestiżową nagrodę odebrał Paweł Kaszubski (dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie) podczas Ogólnopolskiego Konwentu Informatyków 2021.