fbpx
Program regionalny dla Mazowsza zatwierdzony
6 grudnia 2022
Pożegnanie gen. Hermaszewskiego
13 grudnia 2022
Program regionalny dla Mazowsza zatwierdzony
6 grudnia 2022
Pożegnanie gen. Hermaszewskiego
13 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Przyznano Eskulapy Mazowsza

Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego i lek. med. Bartosz Maciąg z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego to pierwsi nagrodzeni w nowym konkursie samorządowym „Medyczne Wydarzenie Roku” – Eskulapy Mazowsza 2022. Doceniony został także zabieg rekonstrukcji ubytków pooperacyjnych za pomocą płatów z mikrozespoleniem naczyń u pacjentów z nowotworami złośliwymi głowy i szyi wykonany przez lekarzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Zwycięzcy odebrali statuetki z rąk marszałka Adama Struzika, członkini zarządu województwa Elżbiety Lanc oraz radnych województwa mazowieckiego. Specjalną Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” otrzymał prof. Mirosław Ząbek.

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, poziom usług w mazowieckich placówkach medycznych z roku na rok jest coraz wyższy. – Nasi specjaliści są znani nie tylko w kraju, lecz także w Europie i na świecie, a w szpitalach wojewódzkich są przeprowadzane nowatorskie operacje i zabiegi. Dziękuję wszystkim nominowanym i nagrodzonym za zaangażowanie w rozwój medycyny i poświęcenie w pracy z pacjentami.

Za nami I edycja nowego konkursu samorządu Mazowsza „Medyczne Wydarzenie Roku” – Eskulapy Mazowsza 2022. Kapituła wyróżniła najlepszych i najbardziej innowacyjnych medyków oraz ich dokonania w trzech kategoriach: „Osiągnięcie medyczne roku”, „Osobowość medyczna roku” i „Wschodząca nadzieja medycyny”. W jej skład weszli m.in. członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc (przewodnicząca), radni Paweł Obermeyer (wiceprzewodniczący) i Krzysztof Żochowski, a także przedstawiciele środowiska medycznego i akademickiego.

– Jesteśmy dumni z naszej wysokospecjalistycznej kadry medycznej. Szpitale wojewódzkie mogą pochwalić się wieloma sukcesami w dziedzinie medycyny. Nasz nowy konkurs „Medyczne Wydarzenie Roku” jest formą wyróżnienia i nagrodzenia specjalistów i ich osiągnięć – mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa, a zarazem przewodnicząca Kapituły konkursowej.

Za „Osiągnięcie medyczne roku” uznano rekonstrukcję ubytków pooperacyjnych za pomocą płatów z mikrozespoleniem naczyń u pacjentów z nowotworami złośliwymi głowy i szyi wykonaną przez lekarzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. W kategorii „Wschodząca nadzieja medycyny” nagrodę przyznano lek. med. Bartoszowi Maciągowi z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Natomiast w kategorii „Osobowość medyczna roku” zwyciężył dr hab. n. med. prof. CMKP Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Laureaci konkursu otrzymali statuetki i dyplomy, a także nagrody pieniężne.

Radny województwa Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, wyjaśnia, że Eskulapy 2022 to nowa nagroda samorządu Mazowsza, która ma promować osiągnięcia mazowieckich medyków. – Chcemy nagradzać osiągnięcia zarówno indywidualne, jak i zespołowe, badawcze, a także te wynikające z praktyki medycznej. Wiele mówi się o różnych niedogodnościach związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia, a mało o tym, co najcenniejsze. Na Mazowszu mamy takie placówki i osobowości ze świata medycyny, które są stawiane za wzór nie tylko w kraju, lecz także za granicą, np. nagrodzony przez nas pan profesor Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Niewiele osób wie, że techniki, które wykorzystuje jego zespół neurochirurgii, są najnowocześniejsze na świecie. Tutaj są leczeni dotknięci ciężkimi wadami genetycznymi mali pacjenci np. z Kanady czy USA, a do szpitala bródnowskiego przyjeżdżają lekarze z całego świata, aby uczyć się od profesora Ząbka.

Zasłużony dla Mazowsza

Podczas uroczystości została wręczona Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” nadawana przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Otrzymał ją dr hab. n. med. prof. Mirosław Ząbek. Jest to wyróżnienie za zasługi dla naszego regionu i przyznaje się je osobom, które przyczyniły się do rozwoju Mazowsza w takich dziedzinach jak np. kultura, nauka, edukacja, ekologia, gospodarka czy służba zdrowia.