fbpx
Przyznano Eskulapy Mazowsza
8 grudnia 2022
Z sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego
22 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Pożegnanie gen. Hermaszewskiego

Zmarł gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jak dotąd jedyny polski kosmonauta. Jak przypomina samorząd województwa mazowieckiego, był również samorządowcem. W latach 2002–2006 sprawował mandat radnego województwa mazowieckiego.

Zaczął latać najpierw na szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach na lotnisku w Grudziądzu. W roku 1961 wstąpił do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył z wyróżnieniem. Został przydzielony do pułku obrony powietrznej w Poznaniu. Po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie służył w wojskach obrony powietrznej kraju.

Miejsce w historii
W latach 70. został wybrany na polskiego kandydata do lotu w przestrzeń kosmiczną, w ramach radzieckiego programu Interkosmos. Lot, który przyniósł mu sławę, rozpoczął się 27 czerwca 1978 r. o godz. 17.27 naszego czasu. Wówczas z kosmodromu Bajkonur wystartował radziecki statek Sojuz 30, którego załogę stanowili Mirosław Hermaszewski i dowódca, radziecki pułkownik Piotr Klimuk.

W cywilu
Służbę w wojsku zakończył w stopniu generała brygady. Był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 r. z sukcesem wystartował w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Pełnił mandat radnego województwa II kadencji. Przez wiele lat zajmował się popularyzacją wiedzy o kosmosie.

źródło i foto: UMWM