fbpx
marszałek całbecki
Kujawsko-pomorski samorząd wspiera policję
28 lipca 2021
solidarność
Kujawsko-pomorscy seniorzy zaszczepią się przeciw pneumokokom
5 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie

Regiony powalczą o środki unijne

pieniądze

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego składa do Komisji Europejskiej skargę w sprawie rządowego podziału środków na programy regionalne perspektywy 2021-2027. Uchwałę w tej sprawie przyjął 28 lipca zarząd województwa, dokument zostanie złożony kolejnego dnia. – Przyjęto niepoprawną, niewłaściwą metodologię podziału, sprzeczną z zasadami polityki spójności, bo faworyzującą silne województwa kosztem słabiej rozwiniętych, a negocjacje odbywały z się z naruszeniem zasady partnerstwa. Na to się zgodzić nie możemy – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

Chodzi o sposób rozdysponowania rezerwy programowej, czyli co czwartej złotówki, którą rząd przeznacza na 16 programów regionalnych. W ocenie samorządu rezerwa ta powinna zostać podzielona według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, wartość PKB i poziom bezrobocia. Tak, by regiony słabiej rozwinięte, do których wciąż się zaliczamy, miały szanse na zmniejszanie dystansu do tych najlepszych. Temu właśnie, zdaniem samorządu służy polityka spójności.

 

Dla województwa kujawsko-pomorskiego oznacza to wymierną stratę – będzie mieć znacznie mniej środków na rozwój. „Od początku stoimy na stanowisku, że powinniśmy otrzymać co najmniej 2 miliardy euro, tymczasem w myśl rządowej propozycji budżet naszego programu regionalnego nowej perspektywy miałby się zamknąć kwotą 1 753 mln euro, znacznie mniejszą niż to, czym dysponujemy obecnie” – czytamy w komunikacie prasowym urzędu marszałkowskiego.

 

„Zmniejszenie kwoty rezerwy programowej dla województwa kujawsko-pomorskiego w zdecydowany sposób przyczyni się do ograniczenia możliwości realizacji planu przyspieszenia dla regionu opisanego w ramach strategii rozwoju województwa. Wobec powyższego (…) skierowanie skargi do Komisji Europejskiej (…) jest jedynym rozwiązaniem” – dowiadujemy się ze stanowisku zarządu województwa.

Stanowisko Zarządu Kuj. – Pom. ws. skargi do KE 27.07

Skargi do KE w odpowiedzi na rządowy podział środków z na programy regionalne 2021-2027 składają też samorządy województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.