fbpx

Samorząd województwa opolskiego inwestuje w kolej

marszałek Andrzej Buła
Opolskie na rowery. Ruszył ciekawy projekt
5 listopada 2020
marszałkowie: Buła i Kolek
Samorząd województwa opolskiego pomoże nauczycielom szkół podstawowych
20 listopada 2020
Pokaż wszystkie

Samorząd województwa opolskiego inwestuje w kolej

pociąg

Przez 10 kolejnych lat pasażerów kolei regionalnych będzie w województwie opolskim nadal woziła spółka Polregio. To już trzecia długoletnia umowa województwa z tą spółką. Jej wartość to 696 milionów złotych.

Podpisanie umowy poprzedziły kilkumiesięczne negocjacje. W ich trakcie  strony ustaliły, że przez najbliższe 10 lat spółka zagwarantuje mieszkańcom regionu, jak również województw sąsiednich, ciągłość połączeń międzywojewódzkich, bez zbędnych przesiadek. Zapewni również utrzymanie obecnej oferty połączeń kolejowych.

Jak informuje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, wartość tego dziesięcioletniego kontraktu wynosi około 696 milionów złotych. – To ogromne wyzwanie finansowe dla samorządu województwa, bo umowa zakłada, że rocznie pociągi regionalne będą obsługiwały połączenia o łącznej długości około 3,25 miliona kilometrów, czyli tak jak w tym roku – mówi marszałek.

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza dodaje zaś, że umowa na lata 2020-2030 jest już trzecią wieloletnią umową z Polregio. – Zdecydowaliśmy się na powierzenie spółce Polregio zadania realizacji kolejowych przewozów pasażerskich aż na 10 lat nie tylko ze względu na dotychczasową dobrą współpracę, ale przede wszystkim dlatego, że naszym celem jest zapewnianie mieszkańcom stabilnej oferty przewozowej – podkreśla Szymon Ogłaza.

– Budowanie atrakcyjnej oferty dla pasażerów kolei regionalnej ma swoje podłoże w stabilnej i przewidywalnej współpracy przewoźnika z władzami lokalnymi. Cieszę się, że ma to miejsce także w województwie opolskim, czego efektem jest podpisana dzisiaj 10-letnia umowa na przewozy kolejowe. Wspólnie z samorządem zapewniamy na najbliższe lata bezpieczny, szybki i komfortowy transport dla pasażerów. Równolegle z podpisywaniem kolejnych umów z samorządami przygotowujemy plan inwestycyjny zakładający wymianę lub modernizację znacznej części taboru i inwestycje w zaplecza techniczne – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny POLREGIO.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że dotychczasowe inwestycje samorządu regionu w  kolej, zarówno zakup taboru za ponad 200 mln zł oraz dofinansowanie modernizacji linii kolejowej nr 287 Opole – Nysa z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, znacząco poprawiły jakość transportu kolejowego w regionie.

Samorząd województwa opolskiego inwestuje w kolej od wielu lat, co pozwoliło m.in. na przywrócenie połączeń na liniach spalinowych pomiędzy Kluczborkiem a Opolem, Nysą a Brzegiem czy Nysą i Kłodzkiem.

Źródło i foto: Opolskie.pl