fbpx

Samorządy z Wielkopolski otrzymają łóżka dla uchodźców z Ukrainy

Samorządowy Kongres Finansowy już za nami
13 kwietnia 2022
Ukraina jest na dobrej drodze do Unii Europejskiej
22 kwietnia 2022
Samorządowy Kongres Finansowy już za nami
13 kwietnia 2022
Ukraina jest na dobrej drodze do Unii Europejskiej
22 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie

Samorządy z Wielkopolski otrzymają łóżka dla uchodźców z Ukrainy

504 łóżka polowe otrzymało Województwo Wielkopolskie w formie darowizny od Build Europe – organizacji zrzeszającej federacje deweloperów i firm budowlanych z 10 krajów Europy, w tym także z Polski. Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano umowę przekazania darowizny. Inicjatorem przedsięwzięcia jest poznański oddz. Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Łóżka zostaną rozdysponowane do samorządów lokalnych i organizacji zaangażowanych w pomoc humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

– Dzisiaj najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie uchodźcom, szczególnie matkom z dziećmi, godnych możliwości zakwaterowania i pracy w całej Unii Europejskiej oraz jak najszybszej możliwości powrotu do niepodległego, wolnego i odbudowanego kraju. Dla wielu uchodźców, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich domów, łóżko stało się synonimem domu. Dlatego bardzo dziękujemy organizacji Build Europe za przekazanie darów w postaci łóżek polowych dla obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Województwa Wielkopolskiego. Zostaną one przekazane dalej jednostkom samorządu terytorialnego, które tego potrzebują – mówi Anna Markiewicz, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Wielkopolskiego do spraw kontaktów z Ukrainą.

Marc Pigeon, Prezydent Build Europe tłumaczył, że na pomoc Ukrainie trzeba patrzeć długofalowo i podzielić ją na trzy etapy. – Pierwszy z nich, to pomoc natychmiastowa, w którą wpisuje się przekazanie łóżek, czy wsparcie finansowe. Drugi to etap przejściowy, w czasie którego powinniśmy zapewnić lepsze warunki mieszkaniowe, niż te oferowane przez centra pomocowe. Kontaktujemy się w tej sprawie z Komisją Europejską, aby stworzyć system domków szybkiego budownictwa. Ta tymczasowość nie może jednak trwać wiecznie, ponieważ grozi stworzeniem gett – przestrzega Marc Pigeon. Z kolei trzeci etap pomocy dla Ukrainy według prezydenta Europe Build powinien polegać na zaplanowaniu długofalowej substancji mieszkaniowej.

Przypomnijmy, że wsparcie dla Ukrainy wyrażone zostało w specjalnych Stanowiskach Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Samorząd Województwa pozytywnie odpowiedział także na prośby o wsparcie humanitarne, płynące ze strony różnych ukraińskich partnerów. Wspólnie z Wielkopolskim Bankiem Żywności w Poznaniu zorganizowana została zbiórka pomocy humanitarnej i transport z pomocą Oddziału Caritas w Poznaniu na Ukrainę. Dary dotarły do Charkowa oraz do Obwodu Czernihowskiego. Do Lwowa przekazano dwie – w pełni sprawne i wyposażone – karetki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Poznania. Koleje Wielkopolskie od początku wojny w Ukrainie wożą bezpłatnie obywateli Ukrainy. W pierwszym tylko miesiącu marcu (od wybuchu wojny na Ukrainie), z tej usługi skorzystało ponad 28 000 Ukraińców. Samorządowy przewoźnik wspiera także swoim taborem przewozy humanitarne migrantów znad polsko-ukraińskiej granicy w głąb kraju, (odbyło się 8 par (tam i z powrotem) – takich kursów po 2 i 3 składy pociągów ok 2800 osób). Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył także 360 tys. zł z rezerwy kryzysowej na pomoc uchodźcom z Ukrainy: w postaci zaopatrzenia w żywność, łóżka, zestawy medyczne i asystę tłumaczeniową. Samorząd Województwa dedykował dwa ośrodki w Chalinie (42 miejsca noclegowe) i Lądzie (50 miejsc) oraz dawny budynek szpitalny w Kiekrzu (40 pokoi) na rzecz dzieci z Ukrainy. Regiony ukraińskie wspierane są także poprzez rozmowy z partnerami zagranicznymi Wielkopolski w Europie Zachodniej z Niemiec z Dolnej Saksonii i z Hesji oraz z francuskiej Bretanii, a także na forum UE, poprzez lobbing instytucji i organizacji unijnych. Ostatnio na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka w Polsce przybywała Przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej, regionu partnerskiego Województwa Wielkopolskiego, która wzięła m.in. udział w wizycie studyjnej Europejskiego Komitetu Regionów pt. Wymiar regionalny i lokalny wojny na Ukrainie w Rzeszowie.