fbpx

Sejmik Woj. Łódzkiego obraduje w zrewitalizowanym budynku

Konkurs Łódzkie na mapach 2023 – odkryj region na nowo
27 sierpnia 2023
Łódzkie – na każdą porę roku! Powiat kutnowski.
10 września 2023
Konkurs Łódzkie na mapach 2023 – odkryj region na nowo
27 sierpnia 2023
Łódzkie – na każdą porę roku! Powiat kutnowski.
10 września 2023
Pokaż wszystkie

Sejmik Woj. Łódzkiego obraduje w zrewitalizowanym budynku

Sejmik Woj. Łódzkiego obraduje w zrewitalizowanym budynku

Właśnie zakończyła się rewitalizacja budynku przy ul. Roosevelta 15 w Łodzi. We wtorek 29 sierpnia, po raz pierwszy odbyła się tutaj sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego. To dawna siedziba banków. Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na remont blisko 22 miliony złotych, z czego prawie 10,5 mln zł to dofinansowanie unijne projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – Projekt 6”.

Budynek przy ul. Roosevelta 15 na stałe wpisał się w historię Łodzi. Należy do najpiękniejszych budynków rewitalizowanych w Śródmieściu. Jest architektoniczną perłą.

Renowacji poddane zostały m.in. sztukaterie, ściany, drewniane elementy wystroju wnętrz: podłogi, drzwi, boazerie, meble, sejfy. Niektóre pomieszczenia zyskały dekoracje malarskie przygotowane na podstawie fragmentów zdobień odkrytych pod warstwami farb i tynku. Odnowiono historyczne tapety, a nowe nawiązują do tych oryginalnych.

Na wewnętrznym dziedzińcu została umieszczona winda, dzięki której budynek będzie dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Pojawiła się tutaj także nowa nawierzchnia z kostki granitowej.

Budynek stanowił scenografię wielu filmów, realizowane tu były między innymi takie produkcje jak „Kurier” Władysława Pasikowskiego, „Tam i z powrotem” Wojciecha Wójcika z Januszem Gajosem i Janem Fryczem w rolach głównych. Gmach był planem zdjęciowym do serialu „Wojenne dziewczyny”.

W rewitalizowanej kamienicy był kiedyś bank, wzniesiony w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich. Obiekt wybudowała łódzka firma „Wende i Klause” według planów architektonicznych Wilhelma Martensa, berlińskiego architekta, specjalizującego w obiektach w stylu wczesnomodernistycznym. Biuro architekta realizowało podobne przedsięwzięcia w Berlinie i Hamburgu. Od 1927 roku budynek zajmowało Towarzystwo Wzajemne Kredytów Przemysłowców Łódzkich. W roku 1947 kamienica stała się własnością Skarbu Państwa i służyła bankom. Przy ul. Roosevelta pracowali bankierzy z NBP, PBG, a ostatnią instytucją finansową, która tam się mieściła, był bank Pekao SA. W 2007 roku właścicielem budynku został Samorząd Województwa Łódzkiego.

źródło: lodzkie.pl