Zakończył się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024
10 maja 2024Po majowej konferencji KIGO
15 maja 2024Temat Polityki Spójności post 2027 nie traci na aktualności, tym bardziej, że znamy już treść raportu kohezyjnego, który znacząco wpłynie na jej kształt. Z myślą o nim i koniecznością podjęcia najróżniejszych działań, już 7 czerwca w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbędzie się seminarium eksperckie, w którym weźmie udział dyrektor biura ZWRP Jakub Mielczarek.
Seminarium będzie poświęcone strategicznym zagadnieniom związanym z przyszłością europejskiej polityki spójności po roku 2027. Bazą do dyskusji będą wnioski z 9. Raportu Kohezyjnego zaprezentowane przez Dyrektora Petera Berkowitza (DG REGIO).
Organizatorka seminarium, dyrektor Renata Calak wyraziła nadzieję, że spotkanie posłuży do pogłębienia refleksji i sformułowania rekomendacji na temat potencjalnych kierunków ewolucji polityki spójności i zwiększenia roli Polski w tym procesie.
Przypomnijmy, że na kształt raportu kohezyjnego, a zatem i tego jak będzie wyglądała Polityka Spójności post 2027 przyczynił się dokument ZWRP przygotowany w pierwszym półroczu 2023 roku.
– Propozycje zmian, rekomendowane kierunki rozwoju, pożądane obszary koncentracji – to wszystko znalazło się w stanowisku polskich marszałków przygotowywanym przez Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej i oficjalnie przekazanym Przewodniczącemu Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro pod koniec czerwca 2023. – mówi dr Jakub Mielczarek, dyrektor biura ZWRP.
O tym, że Polityka Spójności post 2027 to temat kluczowy nie tylko dla Polski świadczy chociażby ostatnia wizyta minister Katarzyny Pełczyńskiej – Nałęcz w Pradze, gdzie w obecności komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry razem z innymi ministrami szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podpisała Wspólną Deklarację Ministrów odpowiedzialnych za Politykę Spójności.
Deklaracja została podpisana przez 11 ministrów: przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) odpowiedzialnych za politykę spójności oraz reprezentantów Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, a także Litwy, Łotwy i Estonii.
Pełna treść 9 Raportu Kohezyjnego jest dostępna na stronie: https://ec.europa.eu/regional_policy/information-sources/cohesion-report_en