fbpx

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych z wizytą w Pomorskiem

Pomorskie. Wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych
23 maja 2022
Rada Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych powołana
8 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych z wizytą w Pomorskiem

W ramach obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP 25 maja br. w Gdańsku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Senatorowie wraz z samorządowcami zaapelowali do rządu o przejrzyste reguły finansowania samorządów. Na posiedzeniu dyskutowano o stanie finansów miast i gmin, oraz powiatów i województw na przykładzie budżetu województwa pomorskiego. Obok członków komisji w posiedzeniu uczestniczyli także Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz oraz senatorowie Stanisław Lamczyk i Sławomir Rybicki, którzy są reprezentantami Pomorza w Senacie. W posiedzeniu wziął udział także Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

„Oczekujemy programu walki z inflacją” – powiedział przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina. Podkreślił, że finanse samorządowe są w dramatycznej sytuacji. Dodał, że inflacja dotyka wszystkich obywateli i w równej mierze samorządów. Jego zdaniem informacje o nadwyżce budżetowej mogłyby być optymistyczne, gdyby nie inflacja.

Zaapelował o stabilność finansowania i przejrzyste mechanizmy podziału środków dla samorządów. „Nie może być tak, że z jednej strony hamuje się dopływ pieniędzy dla samorządów, a z drugiej – dosypuje się pieniędzy” – zaznaczył. Zdaniem senatora w ten sposób niszczy się mechanizm naturalnego finansowania samorządów, niszczy się samoorganizację.

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że z perspektywy obrad komisji budżetu widać jak funkcjonuje państwo; wzrastają dochody budżetu państwa, a samorządy mają problemy. To jest, zdaniem wicemarszałka, sytuacja zaskakująca. Dramatyczny wzrost kosztów obsługi kredytów dławi działalność samorządów, hamuje inwestycje. Dodał, że wiele się mówi o wzroście kosztów kredytów dla indywidualnych kredytobiorców, a nie mówi się o sytuacji samorządów. „Widać jasno, że samorządy mają coraz mniej dochodów własnych i  muszą być wpierane z budżetu państwa, a to dofinansowanie jest przekazywane po uważaniu” – zaznaczył wicemarszałek Borusewicz. Dodał, że widać to najlepiej po tym, jak dzielony był fundusz na inwestycje lokalne:  tam, gdzie rządzi w terenie PiS samorządy otrzymały największe fundusze. Zdaniem Wicemarszałka Borusewicza wnioski nasuwają się same. „Coś złego się dzieje. Daje się swoim, a to niszczy finanse i tworzy klientelizm. Ta sytuacja pogłębia się” – powiedział. „Dla mnie jest jasne jak  bardzo potrzebujemy pieniędzy unijnych, tych, które zostały wstrzymane” – dodał.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk zwracał uwagę, że nie ma czytelnych reguł podziału środków z programów, o czym świadczy przyznawanie pieniędzy z rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Polski Ład wprowadzony został w takim czasie, który burzy – system redystrybucji. To wszystko rodzi klientelizm, bo to sprawia, że samorządowcy wiszą u klamki wojewody – tak nie powinno być. Marszałek Struk apelował o stworzenie mechanizmów choćby z namiastką sprawiedliwości, o kryteria na podstawie których przydzielane są środki na rozwój.

Senatorowie zapoznali się też z informacją o stanie  finansów samorządów województw na przykładzie Pomorza, które przedstawiła Beata Skrobotowicz, dyrektor Departamentu Finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Posiedzenie komisji poprzedziła konferencja prasowa połączona z otwarciem wystawy pt. „Senat RP wczoraj i dziś”, przygotowaną z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

Wystawę otworzył Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a oprowadził po niej Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski. Wystawa prezentuje historię Senatu RP od początku powstania Izby do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. Bogato ilustrowana ekspozycja ukazuje najważniejsze fakty z historii Izby Wyższej polskiego parlamentu stanowiąc skrócone kompendium wiedzy o Senacie RP. W skład ekspozycji wchodzi 10 plansz w języku polskim oraz jedna po ukraińsku.

Źródło i foto: senat