fbpx

Sierpniowe posiedzenie KWRiST z dużym sukcesem samorządowców

VIII Krajowy Kongres Sekretarzy już za dwa tygodnie
4 września 2024
Regiony reagują na powódź – nadzwyczajne posiedzenie Zarządu ZWRP
18 września 2024
VIII Krajowy Kongres Sekretarzy już za dwa tygodnie
4 września 2024
Regiony reagują na powódź – nadzwyczajne posiedzenie Zarządu ZWRP
18 września 2024
Pokaż wszystkie

Sierpniowe posiedzenie KWRiST z dużym sukcesem samorządowców

Sukces samorządów: jest porozumienie ze stroną rządową w sprawie projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – tak w skrócie można podsumować kluczową kwestię podczas sierpniowego posiedzenia KWRiST.

Koniec długich negocjacji! Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o dochodach JST. Strona samorządowa jeszcze przed głównym posiedzeniem negocjowała z ministrem finansów Andrzejem Domańskim.

– Porozumienie uważam za naprawdę duży sukces. Wszyscy samorządowcy w tym przypadku byli jednomyślni, co bez wątpienia dało silną pozycję negocjacyjną. Oczywiście ustawa nie rozwiąże wszystkich problemów finansowych samorządów, ale jestem przekonany, że – przyjęta przez sejm – spełni swoją podstawową funkcję, czyli zapewni im stabilizację. Co więcej wszyscy liczymy na to, że będzie ona pierwszym milowym krokiem w kierunku naprawy systemu finansów samorządowych – komentuje dyrektor biura ZWRP Rafał Cieślik, który zasiada w KWRiST.

Samorządowcy uzgodniony projektu ustawy uznają za pierwszy etap prac, zmierzających do opracowania „Programu naprawy finansów JST”, nie tylko w ich części dochodowej, lecz także umożliwienia samorządom racjonalizacji wydatków ponoszonych na świadczenie usług publicznych.

Z uznaniem przyjęto deklarację ministra Domańskiego dotyczącą wprowadzenia w ustawie mechanizmu monitorowania skutków jej wdrażania już po pierwszym roku obowiązania. Elementem tego monitoringu powinny być doświadczenia z obowiązywania ustawy oraz postulaty strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego definiowane w trakcie konsultacji projektu ustawy.

Samorządowcy postulują także m.in. o opracowanie nowego sytemu finansowania zadań z zakresu oświaty i wychowania (obecnie koszty realizacji zadań oświatowych stanowią blisko połowę wydatków JST). Apelują również o pilne wypracowanie nowych standardów finansowania zadań zlecanych samorządom terytorialnym z zakresu administracji rządowej. Wśród postulatów pojawił się ten o podjęcie prac nad nowym systemem determinant, które określają rzeczywiste potrzeby finansowe JST, a które mają zasadnicze znaczenie dla realnych dochodów JST.