Lepszy dojazd na Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach
26 czerwca 2023Śląskie gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej U21
10 lipca 2023– Śląski Uniwersytet Medyczny od 75 lat odgrywa ogromną edukacyjną rolę w regionie. To także dzięki tej uczelni, która jest jedną z akademickich wizytówek regionu mamy znakomitych lekarzy, cenionych nie tylko w kraju, ale także za granicą. Warto przypomnieć, że od kilku lat Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląski Uniwersytet Medyczny ściśle ze sobą współpracują, działając wspólnie na rzecz promocji i ochrony zdrowia mieszkańców naszego regionu. Medycyna, jej ciągły rozwój jest znaczący w kontekście tworzenia nowego wizerunku województwa. Posiadamy największą sieć szpitali w kraju, z kolei współpracując z ŚUM, mamy świetnego partnera, który od dekad kształci pokolenia medyków, lekarzy, specjalistów, którzy często rozwijają swoja karierę za granicą. Zaczynają tutaj na Śląsku, ale Śląsk też potrzebuje kadr i merytorycznej współpracy. Ze swej strony wspieramy inicjatywy podnoszące jakość usług medycznych, rozwój technologii medycznych i telemedycznych oraz działań promujących zdrowy tryb życia – akcentuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.
– Śląski Uniwersytet Medyczny od dekad dostarcza szerokich kadr specjalistów. Jubileusz to dobry moment, aby za tę pracę serdecznie podziękować – dodał przewodniczący Sejmiku, prof. Marek Gzik.
Uruchomienie w 1948 roku Akademii Lekarskiej było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Pierwszym rektorem był profesor Brunon Nowakowski, który w 1941 roku utworzył Polski Wydział Lekarski na Uniwersytecie w Edynburgu. Udało mu się pozyskać kadrę naukowo-dydaktyczną z ośrodków uniwersyteckich o wielowiekowej tradycji, jak Lwów, Wilno, Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, z których wywodzili się profesorowie: Józef Gasiński, Stanisław Szyszko czy Kornel Gibiński, co miało ogromny wspływ na rozwój akademii.
Obecnie jest publiczną szkołą wyższą o profilu, kształcącą lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.
W latach 2017-2020 uczelnia jako jedyna z regionu znalazła się w chińskim Academic Ranking of World Uniwersities (Lista Szanghajska) notującym 1000 najlepszych uczelni na świecie.
źródło: slaskie.pl